plener

Rysowanie i malowanie w plenerze może być piękne o każdej porze roku. Wiosną przyroda budzi się do życia, latem jest w pełni rozkwitu, jesień ozdabia wszystko czarującymi barwami, a zimą śnieg pokrywa okolicę, tworząc z niej bajkową krainę. Jeśli pragniesz to wszystko uwiecznić na swoich rysunkach lub obrazach, powinieneś najpierw przygotować się do sesji plenerowej, aby później potoczyła się zgodnie z twoim planem.

Rysunek – najłatwiejsza technika plenerowa

Rysujesz lub szkicujesz? Jeśli tak, bez wątpienia przygotowanie się do sesji plenerowej będzie dla ciebie najłatwiejsze. Wystarczy, że wybierzesz dla siebie odpowiedniej wielkości szkicownik ze sztywną okładką oraz zestaw twoich ulubionych ołówków, kredek, pisaków lub tusz i stalówki. Taki zestaw na pewno wystarczy, abyś upamiętnił piękne chwile spędzone na zewnątrz, a może nawet pozwoli ci szybko sportretować ciekawe osoby, które pojawią się nieopodal i wyrażą na to zgodę.

Malowanie akwarelami

Akwarele to bardzo wygodne farby, często wybierane przez osoby, które pragną uchwycić dany moment, dlatego idealnie nadają się do prac w plenerze. Wymagają przygotowania specjalnego papieru do akwareli, który znajdziesz na stronie maluje.pl, a także zabrania twojego ulubionego zestawu pędzli. Dobrym pomysłem może być także zaopatrzenie się w specjalne pędzle typu Travel, które można zabezpieczyć skuwką przed zniszczeniem. Idealnie sprawdzą się także water brush, czyli pędzle ze zbiorniczkiem na wodę, które ulegają samoistnemu nawilżeniu, co jest szczególnie korzystne w czasie upałów.

Kolejna sprawa to same farby. Masz tutaj do wyboru suche kostki, które zazwyczaj pakowane są w specjalne zestawy, albo możesz użyć swoich ulubionych tubek, z których już wcześniej porcję farby wyciśniesz na zamykaną paletę. Wówczas twój podróżny zestaw będzie zawsze gotowy do użycia, nawet, jeśli na malowanie w plenerze ochota najdzie cię niespodziewanie.

Akwarele to farby wodne, dlatego nie możesz zapomnieć o zabraniu ze sobą pojemniczka na wodę i samej wody. Przydadzą się też ręczniki papierowe i spryskiwacz. Najpewniej wykorzystasz także sztalugi do akwareli, z możliwością przypięcia do nich kartki.

Malowanie olejne i akrylowe

Są to bez wątpienia najtrudniejsze techniki, które będą wymagały od ciebie zabrania praktycznie całej pracowni. Farby, paleta, pędzle czy szpachelki najlepiej zmieszczą się w odpowiedniej kasetce. Do tego podobrazie, sztalugi, zbiorniczki na wodę i rozpuszczalnik, albo preparaty opóźniające wysychanie (w przypadku farb akrylowych) lub przyspieszające je (do farb olejnych). Bez wątpienia w tym przypadku najlepiej sprawdzi się transport samochodem do docelowego miejsca, abyś nie musiał wszystkiego samodzielnie dźwigać.

O czym jeszcze pamiętać?

Decydując się na sesję plenerową, powinieneś pamiętać także o dostosowaniu swojego ubrania do aktualnych warunków pogodowych. Przygotuj się, że w pewnej chwili pogoda może się zmienić, zwłaszcza, jeśli malujesz górskie krajobrazy. Weź ze sobą także coś do jedzenia i picia, aby naturalne potrzeby nie odrywały cię od pracy i nie zmuszały do szukania pobliskiej restauracji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here