Jak działa kasa fiskalna online

Wymiana tradycyjnych kas fiskalnych na kasy fiskalne online jest obecnie dosyć często poruszaną kwestią. Przedsiębiorcy z wielu branż zostali zobligowani do zakupu nowoczesnych modeli kas fiskalnych. Wielu właścicieli firm niesłusznie podchodzi z nieufnością do kas fiskalnych online i jest niezadowolonych z wprowadzonej ustawy. W dużej części jest to spowodowane nieznajomością sposobu działania kas fiskalnych online i powodów dla których rząd zdecydował się na ich wprowadzenie. Dlatego w dalszej części artykułu wyjaśnimy wszelkie wątpliwości.

Jak działa kasa fiskalna online?

Kasa fiskalna online dzięki stałemu połączeniu z internetem wysyła do Centralnego Repozytorium Kas wszelkie informacje dotyczące raportów, paragonów i informacji o płatnościach. Obsługa kasy fiskalnej online a jej tradycyjnej odpowiedniczki praktycznie niczym się nie różni. Jedną z różnic jest fakt, że drukarki fiskalne będą drukować zarówno papierowy paragon, jak i tzw. e-paragon.

Centralne Repozytorium Kas

Centralne Repozytorium Kas (CRK) jest systemem teleinformatycznym, prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Do tego systemu są wysyłane dane z wszystkich kas fiskalnych online zarejestrowanych w Polsce. Tenże system gromadzi dane, analizuje je, kontroluje, a także przesyła polecenia dotyczące kas fiskalnych online. Te wszystkie dane mogą być następnie udostępnione w sytuacjach opisanych w ustawach Ministrowi Finansów, dyrektorom izb administracji skarbowej oraz naczelnikom urzędów skarbowych i celno-skarbowych.

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca?

Podstawowym faktem, dotyczącym działania kas fiskalnych online jest to, że muszą mieć ciągły dostęp do sieci teleinformatycznej. Przedsiębiorca oprócz zakupu kasy fiskalnej online, musi również zapewnić jej dostęp do internetu. Do wyboru ma np. Wi-Fi, GSM, czy LAN. Przedsiębiorca jest również zobowiązany do fiskalizacji kasy online, przeprowadzania przeglądów technicznych oraz przechowywania Książki Kasy Rejestrującej. Oczywiście tak samo jak w tradycyjnych kasach fiskalnych, należy przeprowadzać również raport dobowy i miesięczny.

Kasy fiskalne online zamiast tradycyjnych?

Wycofywanie z rynku tradycyjnych kas fiskalnych i wprowadzanie ich nowocześniejszych odpowiedników wiąże się z próbą uszczelnienia systemu podatkowego. Sprawne i zautomatyzowane przesyłanie danych do CRK ma pomóc w ukróceniu nadużyć dotyczących oszustw podatkowych. Dzięki temu nasz system podatkowy stanie się bardziej uczciwy, na czym skorzystają wszyscy obywatele, w tym oczywiście przedsiębiorcy.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here