Czym jest kredyt oddłużeniowy

Kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy to pojęcia, które zna zapewne każdy dorosły Polak, nawet, jeśli jeszcze nie miał okazji zaciągać tego typu zobowiązań. Istnieje jednak również wiele bardziej niszowych rodzajów kredytów, które w pewnych przypadkach mogą okazać się bardzo korzystne, w związku z czym je również warto poznać.

Jednym z takich zobowiązań jest kredyt oddłużeniowy. Biorąc pod uwagę, jak wiele polskich rodzin walczy z poważnym zadłużeniem, jest to typ kredytu, który staje się coraz bardziej istotny i potrzebny. Jak on dokładnie działa i kto powinien z niego skorzystać? Czy jest on opłacalny? Wszystkie najważniejsze informacje w tych kwestiach znajdują się poniżej.

Co to jest kredyt oddłużeniowy?

Będący przedmiotem tego artykułu kredyt jest skierowany jest do osób, które spłacają jednocześnie co najmniej kilka różnych zobowiązań finansowych (kredytów gotówkowych, kart kredytowych, kredytów odnawialnych i nie tylko). Ma on za zadanie pomóc im w uporządkowaniu ich sytuacji finansowej.

W ramach kredytu oddłużeniowego kredytodawca spłaca wskazane mu zobowiązania. Następnie ich łączna suma jest spłacana przez kredytobiorcę w formie jednego zobowiązania, z ratą dopasowaną do jego możliwości finansowych. Oddłużenie polega więc nie tylko na zmniejszeniu ilości długów, ale też na obniżeniu miesięcznych rat, tak, aby domowy budżet nie został przeciążony.

Za pomocą tego typu kredytu można spłacić zobowiązania różnego typu, zaciągnięte w różnych instytucjach finansowych, aczkolwiek dokładne warunki w tej kwestii zależą od wewnętrznych zasad banku. Maksymalna kwota kredytu oddłużeniowego również jest zależna od oferty danego banku, a także wyniku weryfikacji sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy. Z reguły jest to zobowiązanie długoterminowe, co pozwala na znaczne obniżenie raty kredytu.

Kiedy warto wziąć kredyt oddłużeniowy?

Tego typu kredyt powinny rozważyć przede wszystkim te osoby, które spłacają jednocześnie wiele różnych zobowiązań finansowych i czują się nimi przytłoczone. Im szybciej dana osoba zareaguje i spróbuje rozpocząć proces oddłużania, tym będzie on szybszy i łatwiejszy, dlatego też nie warto zwlekać.

Dzięki korzystnemu kredytowi oddłużeniowemu możliwe jest wyjście nawet z bardzo trudnej sytuacji. Trzeba jednak zaznaczyć, że otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej nie zawsze będzie łatwe. Najlepszym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu z pomocą dobrego pośrednika kredytowego, który najpierw dokona analizy sytuacji finansowej potencjalnego kredytobiorcy, a potem dobierze optymalną ofertę kredytu.

Zajmie się on także wszystkimi formalnościami i pomoże w zgromadzeniu niezbędnych do udzielenia kredytu dokumentów, dzięki czemu cały proces powinien przebiec sprawnie i bez jakichkolwiek problemów.

Opóźnienia w spłacie kredytów i innych zobowiązań finansowych mogą mieć bardzo poważne konsekwencje, począwszy od naliczania odsetek karnych, przez wysyłanie płatnych monitów i wpisy na listy dłużników, po sprawę w sądzie i egzekucję komorniczą. Dlatego też w trudnej sytuacji kredyt oddłużeniowy może być bardzo korzystnym rozwiązaniem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here