lokata na nowe środki

Co to takiego lokata na nowe środki i kto może ją założyć? Czym charakteryzuje się ten rodzaj lokaty i dlaczego może ona być bardziej opłacalna niż tradycyjne lokaty? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Lokata na nowe środki – co to takiego?

Lokata na nowe środki to popularny instrument finansowy, który pozwala na pomnażanie posiadanych oszczędności. W praktyce na lokacie na nowe środki z atrakcyjnym oprocentowaniem zdeponowane mogą być środki, które nie były wcześniej przechowywane w danym banku. Bardzo często jest to równoważne z tym, że środki na lokacie nie mogą pochodzić z konta założonego w tej samej instytucji finansowej. Czasami ograniczenie takie dotyczy tylko przypadku, w którym miałeś już wcześniej środki na lokacie w określonym banku i chciałbyś ją odnowić. Warto dodać, że lokata na nowe środki często wiąże się z promocyjnymi warunkami jej założenia, jak na przykład wyższe oprocentowanie niż w lokatach dla stałych klientów. To dość częsty sposób na przyciągnięcie nowych klientów.

Poza tym jednym czynnikiem lokata na nowe środki jest właściwie standardową lokatą terminową. Wpłacasz na nią określone środki, a po upływie czasu zapisanego w ramach umowy, otrzymujesz wpłacone środki powiększone o wypracowane odsetki. Lokaty najczęściej zakłada się w złotówkach, choć do twojej dyspozycji są również lokaty walutowe – raczej rzadko są jednak spotykanie walutowe lokaty na nowe środki.

Kto może założyć lokatę na nowe środki?

Nowi klienci nie mają żadnych problemów z założeniem lokaty na nowe środki – w końcu nie posiadają rachunku w danym banku czy innej instytucji finansowej, można więc uznać, że aktualny stan ich salda wynosi 0 zł. Jeżeli jednak posiadasz konto osobiste lub konto oszczędnościowe w danym banku, sytuacja wygląda nieco inaczej. Zwykle wtedy należy zsumować środki ze wszystkich rachunków, aby w ten sposób ustalić saldo aktualne na dzień odniesienia. W tym celu najpierw musisz sprawdzić w regulaminie lokaty z promocyjnym oprocentowaniem, jaki jest dzień badania salda. W tych samych dokumentach znajdziesz również informacje dotyczące tego, które produkty będą brane pod uwagę przy wyliczaniu tzw. nowych środków. Mogą to być rachunki osobiste, oszczędnościowe bądź lokaty. Następnie twoim zadaniem jest policzenie, ile łącznie środków zostało zgromadzonych na wymienionych wcześniej produktach na dzień określony w regulaminie. Otrzymana w ten sposób suma jest saldem na dzień odniesienia.

Co jeszcze warto wiedzieć o lokacie na nowe środki?

Pozostałe zasady działania lokat na nowe środki są takie same jak w przypadku tradycyjnych lokat. Zależnie od warunków danej instytucji finansowej lokatę na nowe środki możesz założyć przez internet, telefon lub osobiście. Lokata na nowe środki może być odnawialna lub nie, a wcześniejsza wypłata środków będzie wiązała się z utratą wypracowanych odsetek. Warto jednak wiedzieć, że otwarcie lokaty na nowe środki nie musi wiązać się z równoczesnym złożeniem wniosku o rachunek osobisty. Lokata odnawialna najczęściej odnowi się samoistnie na warunkach standardowej lokaty danej instytucji finansowej.

Czy warto założyć lokatę na nowe środki?

Jak najbardziej – lokata na nowe środki może być bardzo korzystnym instrumentem do zdeponowania swoich oszczędności. Taka lokata zazwyczaj jest znacznie lepiej oprocentowana niż jej tradycyjne odpowiedniki. Lokata na nowe środki może być więc bezpieczną przystanią dla twoich pieniędzy i skutecznym sposobem na ich pomnażanie. Oczywiście przed podpisaniem dokumentów zapoznaj się dokładnie ze wszystkimi zapisami umowy oraz warunkami funkcjonowania lokaty.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Źródła:

  1. https://www.kasastefczyka.pl/klienci-indywidualni/lokaty/lokata-i-e-lokata-na-nowe-srodki
  2. https://moneteo.com/artykuly/lokata-na-nowe-srodki
  3. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/lokata-na-nowe-srodki/
  4. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/lokata-na-nowe-srodki-jak-obejsc/
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here