Zraszacze ogrodowe – jaki wybrać?

Ciepłe pory roku – wiosna i lato – nadchodzą wielkimi krokami. Związane są z nimi wysokie temperatury, duża ilość słońca i jednoczesna niewielka suma opadów. W gorących miesiącach bardzo często można więc spotykać się z problemem suszy. Dotyczyć może ona upraw rolników, drzew owocowych w sadach, czy nawet naszego przydomowego trawnika. Jeśli chcesz, aby murawa w Twoim ogrodzie zawsze prezentowała się atrakcyjnie, musisz pamiętać o jej dodatkowym nawadnianiu. Jednym z rozwiązań, jakie możesz w tym zakresie zastosować jest montaż automatycznego systemu podlewania ze zraszaczami. Sprawdź w jaki sposób wybrać odpowiedni model zraszaczy i jak rozmieścić je w ogrodzie!

Jakie są rodzaje zraszaczy ogrodowych?

Zraszacze ogrodowe pozwalają podlewać roślinność znajdującą się na danej przestrzeni. Dzięki ich właściwemu doborowi można dopasować częstotliwość podlewania i intensywność strumienia wody do indywidualnych potrzeb, wykazywanych przez rośliny lub trawnik. Dla przykładu można korzystać ze zraszaczy ręcznych oraz stacjonarne. Używanie tych pierwszy wymaga obecności człowieka, który musi trzymać zraszacz w ręce i podlewać nim wybraną część ogrodu. Tego typu zraszacz sprawdzi się jedynie wtedy, gdy powierzchnia, którą należy nawodnić nie jest zbyt obszerna albo, gdy rośliny posadzone są pojedynczo, a nie w większych grupach. Jeśli jest jej więcej, to podlewanie takim właśnie zraszaczem może kosztować wiele czasu oraz pracy. Oprócz rozwiązania dla małych ogrodów, można spotkać się także ze zraszaczami stacjonarnymi, które umieszcza się w konkretnym miejscu w ogrodzie. Następnie zraszacze należy uruchomić i podlewają one nawierzchnię bez konieczności udziału człowieka. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, które najlepiej pasuje do dużych ogrodów. Najbardziej popularne są zraszacze, które wykonują ruch, przez co powierzchnia, jaką podlewają może przyjmować różny kształt i równomiernie nawadniać całą nawierzchnię. Do zraszaczy ruchomych należą – zraszacz obrotowy, zraszacz turbinowy, zraszacz bijakowy, zraszacz wahadłowy, zraszacz rotacyjny oraz zraszacz automatyczny.

Które zraszacze ogrodowe są najlepsze?

Ciężko jest wskazać, jaki model zraszaczy jest najlepszy. Wszystko w tym zakresie zależy od indywidualnej sytuacji. Determinantem jest chociażby rodzaj roślin, które się podlewa. Jeśli ma to być trawnik, to zaleca się postawić na zraszacz kowadełkowy. Ciśnienie uwalnianej przez nie wody jest stosunkowo wysokie, więc idealnie nadaje się do nawadniania murawy. Do podlewania rabat sprawdzi się zraszacz wahadełkowy. Natomiast, jeśli podlewane mają być bardzo delikatne rośliny to dobrze jest skorzystać z pomocy mikrozraszaczy, które wydzielają wodną mgiełkę. Zraszacze można rozróżnić także na podstawie tego, czy są one ruchome czy statyczne.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zraszaczy ogrodowych?

Montaż automatycznego systemu nawadniającego w ogrodzie niesie za sobą wiele korzyści. Jednak, aby tego typu instalacja przynosiła oczekiwane skutki, niezbędne jest zwrócenie szczególnej uwagi na najważniejszy element systemu, jakim są zraszacze ogrodowe. To właśnie one odpowiadają za uwalnianie wody i podlewanie obszaru wokół siebie. Dlatego też wybierają konkretny model zraszaczy musisz wziąć pod uwagę między innymi następujące kwestie:

  • Jak duża powierzchnia ma być podlewana?

  • Jaki jest kształt trawnika?

  • Z jaką intensywnością przebiegać ma nawadnianie?

  • Jak często ma odbywać się podlewanie?

  • Jakim budżetem się dysponuje?

  • Czy zraszacz ma być statyczny czy ruchomy?

  • Jaki jest rodzaj roślinności, która ma być podlewana?

  • Jaki ma być typ montażu zraszacza?

Z jakich elementów składa się system nawadniający?

Jednak należy pamiętać, że automatyczny system do nawadniania to nie tylko różnego typu zraszacze. Aby cała konstrukcja zamontowana w ogrodzie działa odpowiednio, konieczne jest wykorzystanie wielu elementów. Wśród nich wylicza się chociażby – rury odprowadzające wodę, zawory otwierające i zamykające przepływ wody, studzienki rozdzielcze, sterowniki umożliwiające zaprogramowanie procesu podlewania, czy też czujniki badające stopień wilgotności gleby.

Podsumowanie

Jeśli zależy Ci na odpowiedniej pielęgnacji Twojego trawnika, a przy tym nie masz zbyt wiele czasu na prace ogrodowe i jednocześnie dysponujesz odpowiednią ilością środków finansowych powinieneś bez zastanowienia postawić na wykorzystanie zautomatyzowanych zraszaczy ogrodowych. Dzięki temu zawsze, bez względu na warunki atmosferyczne, trawa będzie soczyście zielona, co bezpośrednio wpłynie na dobry wygląd całego ogrodu. Jednak przed zakupem zraszaczy ogrodowych musisz dokładnie przemyśleć, jaki ich rodzaj jest Ci potrzebny. Jeśli odpowiednio go dopasujesz, już nigdy nie będziesz musiał martwić się, że susza zagości w Twoim ogrodzie. Kupując zraszacz do ogrodu, pamiętaj więc, że najlepiej jest wybrać najbardziej uniwersalny model. Najlepiej jest postawić na wariant, który ma możliwość regulacji – sposobu wydobywania się wody, czy też zasięgu zraszania. Dobrze jest także postawić na zraszacz o wysokiej jakości, który będzie mógł służyć nam przez długi czas.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą zraszaczy: www.nawadnianie-ogrodow.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here