Jak zarabiać na metalach szlachetnych?

Metale szlachetne stają się obiektem zainteresowania coraz szerszego grona nie tylko doświadczonych, wieloletnich inwestorów. Postępująca inflacja połączona z utrzymującymi się od lat niskimi stopami procentowymi (jeśli wierzyć zapewnieniom minimalnych podwyżek przez Radę Polityki Pieniężnej można spodziewać się dopiero w 2020 roku) sprawia, że przechowywanie pieniędzy w systemie bankowym na lokatach czy kontach oszczędnościowych w dużej mierze przestaje być opłacalne i coraz częściej oprocentowanie po uwzględnieniu „podatku Belki” nie przekracza nawet stopy inflacji.

Srebro inwestycyjne, platyna, czy złoto inwestycyjne w sytuacji niskiego oprocentowania depozytów i zapowiadanej przez wielu ekspertów stagnacji na rynku nieruchomości staje się ciekawą możliwością lokacji kapitału. O czym warto pamiętać decydując się na klasyczne formy zakupu metali szlachetnych, w jaki sposób można maksymalizować zyski?

Zakup w odpowiednim momencie

Kurs srebra, złota i platyny ulega zmianom i nigdy nie ma gwarancji jego wzrostu, czy stuprocentowych realizacji prognoz dalszych spadków. Podejmując decyzję o inwestycji należy koniecznie zapoznać się z aktualnymi notowaniami, analizami ekspertów i wykorzystać posiadaną wiedzę. Choć monety inwestycyjne i sztabki najczęściej traktowane są jako inwestycja wieloletnia, mająca chronić przed inflacją, ale także być większym zabezpieczeniem majątku na wypadek potężnych zawirowań gospodarki wraz z dewaluacją walut (dobrym przykładem może tu być chociażby turecka lira czy ukraińska hrywna), to krótkoterminowo moment inwestycji jest kluczowy dla osiągnięcia jak największych zysków.

Zakup w odpowiednim momencie

Kurs złota jest odwrotnie skorelowany z kursem dolara amerykańskiego, toteż posiadając dolary nie zawsze przeliczanie ceny uncji ze złotówek będzie najbardziej wymiernym sposobem kalkulacji. Niewątpliwie na kurs metali szlachetnych ogromny wpływ ma globalna sytuacja gospodarki (zwłaszcza największych krajów), geopolityka (szczególnie potencjalne konflikty zbrojne czy handlowe) oraz prowadzona polityka monetarna. Wyróżnikiem metali szlachetnych jest z całą pewnością ich ograniczona ilość (związana z koniecznością wydobycia surowca) oraz brak uzależnienia od polityki banków centralnych. Historia niejednokrotnie pokazywała, że nawet wydające się najbardziej stabilne waluty traktowane jako oaza bezpieczeństwa nie zawsze nią są, a środek płatniczy w postaci gotówki bez powiązania np. ze złotem zawsze będzie jedynie umowny.

Korzystna sprzedaż sztabek i monet

Podejmując decyzję o sprzedaży złota, platyny i srebra, kluczowy będzie wybór takiej metody, która z jednej strony zapewni jak największy zysk, ale będzie jednocześnie w pełni bezpieczna i prosta w realizacji. Cena uncji srebra i innych metali nawet jeśli jest zbliżona w przypadku ich zakupu, może być diametralnie różna w sytuacji skupu. Analizując bieżące ceny (na przykład monet i sztabek platyny – https://79element.pl/platyna/) i porównując je do ofert chociażby w lombardach na ogół widać wyraźne różnice, wynikające między innymi z marży skupującego. Co ciekawe kupując metale szlachetne u dilerów po zachowaniu dowodu zakupu w sytuacji sprzedaży monety lub sztabki  ustalone marże są na bardzo niskim poziomie, a cała transakcja może być przeprowadzona zdalnie.

Korzystna sprzedaż sztabek i monet

Wspomniany wcześniej 79th Element jako komisant pobiera w takim przypadku marżę wynoszącą zaledwie 4%. Klient sam może ustalić cenę sprzedaży i modyfikować ją dowolnie w czasie np. w zależności od sytuacji na rynkach finansowych. Całą obsługę transakcji wraz z kontaktem z zainteresowanym metalami oraz realizacją płatności i wysyłki obsługuje komisant. Nie ulega wątpliwości, że zainteresowani złotem, srebrem czy platyną pokładają większe zaufanie w obecnym na rynku od wielu lat sprzedawcy niż od osoby fizycznej, co może przełożyć się na powodzenie transakcji w krótszym czasie. Niezależnie od wybranego sposobu sprzedaży wyższą cenę osiągną metale szlachetne bez wyraźnych śladów użytkowania zachowane w postaci zbliżonej do stanu z dnia zakupu.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here