Na czym polegają przelewy walutowe?

Przelewy walutowe są operacjami, których dokonują nie tylko przedsiębiorcy i emigranci zarobkowi, ale również klienci kantorów internetowych. Z tego względu postanowiliśmy przybliżyć, na czym polegają owe transakcje i czym różnią się przelewy SEPA i SWIFT. Ich wybór zależy bowiem od kilku czynników. Który będzie najkorzystniejszy? Zapraszamy do lektury.

Czym jest SEPA?

Na obszarze Unii Europejskiej powstał Jednolity Europejski Obszar Płatniczy – SEPA (ang. Single Euro Payment Area), do którego dołączyły takie kraje, jak: Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria. Umożliwia on dokonywanie rozliczeń w europejskiej walucie. Mimo iż perspektywa zastąpienia złotówki euro w Polsce jest odległa, nasz kraj jest jednym z tych, które bardzo szybko wprowadziły wszystkie rozwiązania dotyczące systemu SEPA. Oprócz dokonywania przelewów walutowych SEPA ma służyć do ujednolicania zasad realizacji wszystkich rozliczeń finansowych, czyli płatności kartą oraz poleceń zapłaty i przelewu.

Zalety systemu SEPA

Zlecanie transakcji w systemie SEPA przynosi dużo korzyści. Transfery są finalizowane do końca kolejnego dnia roboczego, jeżeli nadawca zdąży ze zleceniem do godziny określonej przez dany bank. Koszt takiej operacji jest relatywnie niski (np. w porównaniu z systemem SWIFT) i wynosi on średnio od 5 do 10 zł. Należy jednak pamiętać o kilku obostrzeniach. Walutą rozliczeniową może być jedynie euro, a przelew musi odbyć się na terytorium SEPA. Ponadto podczas dokonywania transakcji należy podać kod SWIFT banku odbiorcy, numer konta odbiorcy w formacie IBAN, a także kod BIC. W przeciwnym razie nadawca zapłaci za operację w systemie SWIFT (o którym poniżej), która jest już znacznie droższa.

Cechy tradycyjnego systemu SWIFT

Opisany powyżej projekt SEPA jest alternatywą dla tradycyjnego systemu SWIFT (powstałego w 1973 roku), z którego korzystają m.in. klienci banków wysyłający pieniądze np. do USA, Japonii lub Rosji, czyli poza obszar SEPA. Z systemu SWIFT muszą skorzystać także klienci, którzy chcą przesłać środki w walucie innej niż euro na terenie Unii Europejskiej.

Główną zaletą korzystania z tego systemu jest jego szeroki zasięg, który obejmuje ok. 11 tysięcy instytucji finansowych zlokalizowanych w ponad 200 krajach świata. Należy jednak pamiętać, że czas trwania transakcji rośnie wraz z odległością kierunku docelowego przesyłanych pieniędzy. Wiąże się z tym także wielkość prowizji, jakie pobierają banki w związku z przelewami do krajów egzotycznych.

Warto również pamiętać, że osoba zlecająca przelew może wskazać, kto pokryje jego koszty. W przypadku wybrania opcji OUR całość kosztów pokrywa nadawca, zaznaczenie opcji BEN powoduje, że całość kosztów pokrywa odbiorca, a opcja SHA to opcja współdzielona – nadawca pokrywa koszty naliczone przy okazji transferu przez jego bank, a odbiorca pozostałe koszty. Wszelkie wątpliwości dotyczące przelewów walutowych można skonsultować z pracownikami kantoru Cent z siedzibą we Wrocławiu, która działa na rynku walutowym nieprzerwanie od 1989 roku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here