Kupujesz używany samochód? Sprawdź, co z OC i AC!

Czy wiesz, jakie obowiązki leżą po stronie osoby sprzedającej i kupującej pojazd? Warto się z nimi zapoznać, aby uniknąć przykrej niespodzianki. Szczególnie ważne są tu kwestie związane z ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu.

Obowiązki sprzedającego auto

Zbywca samochodu, czyli osoba sprzedająca w pierwszej kolejności zgłasza sprzedaż w Wydziale Komunikacji, w którym pojazd był dotychczas zarejestrowany. O sprzedaży powiadamiamy starostę, kwestię tę reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym. Wykorzystuje się przy tym druk znajdujący się w siedzibie urzędu bądź na jego stronie internetowej. Trzeba to zrobić w ciągu 30 dni, licząc od daty sprzedaży pojazdu. Do zawiadomienia o zbyciu załącza się także umowę kupna-sprzedaży.

Zbywca auta ma także 14 dni na powiadomienie ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu. W przypadku braku informacji o sprzedaży ubezpieczyciel będzie min. wymagał kolejnej raty składki od zbywcy, a jeżeli nabywca spowoduje szkodę może ona zostać błędnie przypisana do poprzedniego właściciela.

Obowiązki nabywcy auta

Kupujący auto może korzystać z polisy po byłym właścicielu pojazdu – ubezpieczenie przechodzi na nowego właściciela samochodu. Warto mieć na uwadze, że ubezpieczenie OC przepisane po zakupie pojazdu nie przedłuża się automatycznie. Nowy właściciel powinien podpisać własną umowę OC, zanim wygaśnie poprzednia. Niedopełnienie tego obowiązku skutkuje nałożeniem kary za brak ubezpieczenia OC.

Nabywca powinien także w ciągu 30 dni zarejestrować pojazd w Wydziale Komunikacji. W urzędzie przedstawia się przede wszystkim potwierdzenie zakupu, ważną polisę OC, kartę pojazdu (jeżeli była wydana), tablice rejestracyjne oraz dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym.

Rekalkulacja składki – na czym polega?

Kupno auta to sytuacja, która często wiąże się z rekalkulacją składki OC. Może nastąpić ponowna kalkulacja kosztu ubezpieczenia dla nabywcy pojazdu, na którego przeszły prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia OC zawartej przez poprzedniego właściciela samochodu. Brane są wówczas pod uwagę m.in. wiek nowego właściciela, miejsce użytkowania pojazdu, zniżki lub zwyżki przysługujące nabywcy auta za przebieg dotychczasowych ubezpieczeń, a także ilość dni, która pozostała do końca umowy.

Jeżeli składka po rekalkulacji okaże się dla nas niekorzystna, w każdym momencie przepisy dają nam możliwość wypowiedzenia ubezpieczenia OC. Można to zrobić nawet w dniu zakupu pojazdu, a następnie wykupić ubezpieczenie dopasowane do swoich potrzeb. Ważne, aby przy zakupie nowego ubezpieczenia na powstała przerwa w ubezpieczeniu. Osoby, które skorzystają z kalkulatora OC i AC w szybki i prosty sposób znajdą najbardziej korzystną ofertę. Podobnie jest w przypadku umowy autocasco.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here