Karta kredytowa a karta debetowa

Tradycyjny obrót gotówkowy jest coraz rzadziej spotykaną formą płatności. Płacąc w sklepach lub internecie coraz częściej posługujemy się nowoczesnymi formami płatności — kartami. Jakie jednak są różnice pomiędzy podstawowymi ich rodzajami — kartą debetową a kredytową.

Karta debetowa a kredytowa — podstawowe podobieństwa

Po pierwsze — należy zauważyć, że nie ma znaczących różnic wizualnych. Patrząc na wygląd przedmiotu ciężko o rozróżnienie: karta debetowa a kredytowa. Oba warianty mają te same elementy: paski magnetyczne, chipy, te same teksty (nazwa użytkownika, numer karty, kod CVV).

Podobne jest również zastosowanie — wykonywanie płatności, zarówno w sklepach tradycyjnych (również przez operacje zbliżeniowe), jak i na platformach cyfrowych. Obie formy mogą być wydawane przez jedną z kilku światowych organizacji płatniczych.

Różnice pomiędzy kartą debetową a kredytową

Rozróżnienie karta debetowa a kredytowa ma podstawowe znaczenie na etapie rozliczenia wykonanej płatności.

Karta debetowa jest środkiem płatniczym, który umożliwia wydatkowanie pieniędzy zgromadzonych na koncie osobistym, do którego została wydana. Mogą to być zarówno środki własne klienta, jak i środki pochodzące z dozwolonego debetu lub linii kredytowej, a więc pożyczane od banku lub SKOK. Księgowanie transakcji odbywa się jednak zawsze na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym (ROR).

Karta kredytowa to produkt o odmiennym charakterze. Jej podstawowym celem jest kredytowanie operacji zakupu, posiada więc odrębne konto, służące księgowaniu uznań i obciążeń. Ważną cechą karty kredytowej jest okres bezodsetkowy — zwykle bank udziela rodzaju bezpłatnego kredytu posiadaczowi karty: przez kilkadziesiąt dni po dokonaniu transakcji nie są naliczane odsetki od pożyczonego podczas jej zawierania kapitału.

Różnica karta debetowa a kredytowa jest też dobrze widoczna podczas wypłat z bankomatu. Karty debetowe umożliwiają najczęściej bezpłatne pobranie gotówki co najmniej z urządzeń banku-wydawcy karty. Jest to logiczne: karta służy przecież do obsługi konta.

Sytuacja zmienia się, gdy mówimy o karcie kredytowej. Zwykle banki niechętnie patrzą na wypłatę gotówki przy ich pomocy, wypłaty obciążone są więc najczęściej obarczone dodatkowymi opłatami, a prawie zawsze — kwota wypłacona z bankomatu nie jest objęta okresem bezodsetkowym.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej różnicy pomiędzy kartą debetową a kredytową. W praktycznie każdym wypadku, zaciągając dług przy pomocy karty kredytowej, należy liczyć się z tym, że zobowiązanie będzie widoczne w raporcie BIK. Ma to dobre i złe strony. Przeterminowana karta kredytowa może zamknąć nam drogę do uzyskania kredytu, jednak jej posiadanie może też świadczyć na naszą korzyść — pod warunkiem poprawnej obsługi zobowiązań. Nie odnosi się to jednak w żaden sposób do karty debetowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here