Jak rozpocząć edukację domową?

Zdarzają się sytuacje, kiedy nie ma możliwości, aby dziecko pobierało naukę w placówce oświatowej. Często zdarza się też, że rodzice bądź opiekunowie wolą sami zająć się samodzielnym i kompleksowym wychowaniem swoich pociech. Wtedy jedynym rozwiązaniem pozostaje edukacja domowa. Ażeby dostać pozwolenie na kształcenie w domu należy przebyć długą drogę i pokonać trudy związane z załatwieniem masy formalności.

Edukacja domowa to nie nowość

Nauka w domu była praktykowana od stuleci, dlatego też nie należy bać się tej formy ani traktować jej jako ekscentrycznej. Rodzinne gniazdo było i jest nadal pierwszą szkołą dla każdego człowieka, gdzie wiedza jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dopiero rozwój społeczeństw oraz zinstytucjonalizowanie procesu edukacji sprawiło, że to placówki szkolne kształcą tysiące uczniów. Do tego miejsca należy też zapukać, jeżeli chcemy, aby nasze dziecko uczyło się w domu razem z nami.

„Papierologia” – długa droga do celu

Mimo, że nasze dziecko ma uczyć się w domu, musimy zapisać je do szkoły. Przy tej okazji powinniśmy dostarczyć dyrektorowi danej placówki niezbędne dokumenty. Tutaj zaczyna się cała przygoda. Po pierwsze musimy złożyć podanie o to, aby wyraził on zgodę na formę kształcenia jaką jest edukacja domowa. Należy dołączyć też specjalne oświadczenie o tym, że nasze warunki mieszkalne sprzyjają temu, ażeby możliwa była nauka w domu. Ponadto musimy dostarczyć pismo, w którym solennie zobowiążemy się do tego, aby nasi podopieczni co rok przystępowali do egzaminów klasyfikacyjnych. Na koniec zostaje opinia od poradni psychologiczno-pedagogicznej. W tym celu należy zaprowadzić dziecko do specjalistycznej poradni, w której psycholog odbędzie z nim rozmowę i oceni, czy jest ono przygotowane na ten rodzaj zdobywania wiedzy. Ostateczna decyzja jest jednak w rękach dyrektora szkoły. Dopiero po pozytywnym werdykcie edukacja w domu staje się torem kształcenia naszego dziecka.

Nie ma obowiązku chodzenia do szkoły

Musimy pamiętać, że polskie prawodawstwo mówi o tym, że istnieje obowiązek nauki, a nie chodzenia do szkoły. Dlatego jeżeli uważamy, że powinnyśmy zająć się nauką dzieci w domu, to mamy do tego pełne poparcie wśród przepisów. Zadbajmy jednak, aby wykorzystywać odpowiednie podręczniki do nauki, przeprowadzać ciekawe zajęcia oraz stawiać na indywidualny rozwój naszych dzieci.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here