Diego Maradona to piłkarska legenda i ikona popkultury, o której wiedzą nawet osoby zupełnie niezainteresowane tym sportem. Argentyńczyk posiada rzesze fanów na całym świecie, podbił serca tłumów, a jego stylu gry wzoruje się niezliczona ilość piłkarzy. Jak udało mu się osiągnąć taką popularność? Jaka jest historia najbardziej znanego piłkarza na świecie? Zapraszamy do lektury poniższego tekstu poświęconego życiu Diego Maradony powstałego we współpracy z serwisem Kronika Futbolu.
Historia Maradony w pigułce
Diego Armando Maradona przyszedł na świat jesienią 1960 roku w Lanus – robotniczej dzielnicy Buenos Aires w wielodzietnej rodzinie. Maradona posiadał bowiem szóstkę rodzeństwa, a swoje imię otrzymał po ojcu.
Pierwszą piłkę mały Diego otrzymał od swojego wuja, gdy miał zaledwie trzy lata. Od tego czasu nie rozstawał się z nią ani na chwilę. Z upływem lat coraz więcej czasu zaczął spędzać na boisku niż w szkole.
Gdy miał sześć lat zmarł jego ulubiony piłkarz i wzór do naśladowania – Argentyńczyk Guillermo Stabile. Od tego czasu Diego poprzysiągł sobie, że on sam również zostanie w przyszłości wielkim strzelcem. Jako dziesięciolatek dołączył do juniorskiego zespołu Los Cebollitas po tym, jak na boisku został dostrzeżony przez trenera.
Maradona wkracza w świat wielkiego futbolu
Młody Maradona bardzo szybko zaczął odznaczać się spośród innych zawodników wyjątkową brawurą i niezwykłym podejściem do piłki. Młodzieżowa drużyna z Diego w składzie nie przegrała niemal żadnego meczu. Jako 16-latek Maradona dołączył do drużyny Argentinos Juniors i niemal od razu wystąpił w argentyńskiej reprezentacji narodowej, co było niezwykłym wyróżnieniem dla tak młodego gracza.
Z Argentinos Juniors rozstał się w 1980 roku, przechodząc do Boca Juniors Buenos Aires, gdzie zaczął zarabiać naprawdę duże pieniądze. Dwa lata później Argentyńczyka wykupił klub FC Barcelona za 10 mln dolarów.
Jego debiut na Mundialu w 1982 roku nie przyniósł mu wielu korzyści – rozegrał podczas niego 5 meczów, w których zdobył zaledwie 2 bramki, otrzymał także czerwoną kartkę. Dopiero kolejne MŚ okazały się dla niego bardziej owocne
Z Barcelony Maradona przeszedł do włoskiego SSC Napoli, z którym zdobył dwukrotnie Mistrzostwo Włoch, a także Puchar UEFA. Już wtedy Diego był niezwykle popularny, posiadał tysiące fanów na całym świecie i prowadził także hulaszczy tryb życia. To właśnie w Neapolu Maradona poznał Cristianę Sinagrę, z którą w 1986 doczekał się syna – Diego Maradony Juniora, do którego jednak oficjalnie przyznał się dopiero po upływie wielu lat. Później doczekał się jeszcze 7 dzieci – 2 córek z żoną i 5 z przypadkowymi kobietami.
Po zakończeniu się kontraktu z Napoli, Maradona stał się graczem hiszpańskiej Sevilli, z której jednak szybko odszedł w wyniku złych stosunków z trenerem i powrócił do ojczyzny do dawnego klubu Boca Juniors, gdzie jednak nie odnosił już sukcesów.
Karierę piłkarską zakończył w 1997 roku i rozpoczął pracę jako trener. Maradona był już wtedy dość pulchny i zniszczony przez tryb życia, jaki prowadził. W ciągu swojej kariery był często dyskwalifikowany za zażywanie narkotyków, od których był uzależniony, a także podejrzany o handel nimi. Sportowiec zmarł w 25 listopada 2020 roku w Tigre w Buenos Aires w wieku 60 lat.