dotacje unijne dla firm już istniejących

Jeśli mowa jest o dotacjach unijnych dla firmy, to większość ludzi skojarzy je sobie z całą pewnością z przedsiębiorstwem świeżo założonym i jeszcze raczkującym. Lub też takim, którego działalność jeszcze nawet nie została oficjalnie rozpoczęta. Część właścicieli z tego powodu bardzo często tkwi w skrajnie błędnym przeświadczeniu, że dotacje unijne dla firm już istniejących mogą pozostać dla nich co najwyżej przykrą mrzonką. Bo przecież Unia Europejska z całą pewnością zdecyduje się wesprzeć nowego, młodego, perspektywicznego przedsiębiorcę niż takiego o już ugruntowanej pozycji. Jest to oczywiście wierutne kłamstwo. Prawda jest taka, że każdy rzetelny właściciel firmy ma ogromną szansę na to, że uzyska dofinansowanie dla swojej firmy. Nie trzeba przy tym manipulować, nie trzeba szukać kruczków prawnych. Przyjrzyjmy się sposobom, które umożliwiają przedsiębiorcy uzyskanie od Unii Europejskiej konkretnej sumy pieniędzy, którą można będzie przeznaczyć na rozwój prowadzonej przez nas firmy.

Dotacje unijne dla firm już istniejących

dotacje unijne dla firm już istniejącychPrzykładowo – istnieje kilka bardzo atrakcyjnych sposobów na rozwinięcie swojej działalności w bardzo wymierny sposób. Posłużmy się tutaj pewnym przykładem. Prowadzenie firmy stolarskiej chcielibyśmy rozwinąć o usługi ślusarskie i nie mamy w zasadzie nic przeciwko zatrudnieniu osoby profesjonalnie się tym zajmującej, by i ona pracowała na naszą renomę. Samo zatrudnienie jednak nie wystarczy. Należy go zaopatrzyć w niezbędne w jego fachu narzędzia, być może przyda się też konkretne stanowisko dla pracy stacjonarnej, ewentualnie służbowe auto również może okazać się nieocenioną pomocą w świadczeniu przez niego swoich usług klientom. Pomocny okazuje się tutaj powiatowy Urząd Pracy, w którym po złożeniu odpowiednich dokumentów jesteśmy w stanie uzyskać dużą sumę pieniędzy na stworzenie stanowiska dla pracownika. Ale musimy się przy tym zadeklarować, że okres zatrudnienia i utrzymywania stanowiska potrwa co najmniej dwa lata.

Suma uzyskanych pieniędzy może być równa co najwyżej sumie półrocznego wynagrodzenia, nie więcej. Ale to wciąż kilkadziesiąt tysięcy złotych, więc jak najbardziej warto. Jeśli potrzebujemy tylko i wyłącznie pracownika, a stanowisko mamy już przygotowane, możemy się zdecydować na zatrudnienie stażysty z Urzędu Pracy. Staż taki trwa z reguły około pół roku. Ale jest to kwestia rozpatrywana bardzo indywidualnie i bywa, że zostanie skrócona do trzech miesięcy lub przeciwnie, rozszerzona aż do trzech kwartałów.

Oczywiście największą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że stażyście nie musimy zapłacić ani złotówki. Wypłatą pensji dla takiego pracownika zajmie się sam Urząd Pracy. Aby zatrudnić drugiego i kolejnych stażystów, potrzebujemy odpowiednio zwiększać w naszej firmie ilość osób zatrudnionych na pełny etat, dopiero wtedy będziemy w stanie w udany sposób negocjować z urzędnikami. Trzeba przyznać, że to dosyć rozsądne i niezbyt uciążliwe rozwiązanie. Z szacunkiem dla Urzędu Pracy, ale i z szacunkiem do rzetelnego, poszukującego pracowników pracodawcy.

Środki z funduszu PFRON

Istnieje w naszym państwie również organizacja, której skrót PFRON można rozwinąć jako Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zasilają go ci pracodawcy, którzy w swoich przedsiębiorstwach nie zatrudniają osób niepełnosprawnych. Pieniądze wpłacane na fundusz wykorzystuje się następnie do organizowania miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych i ogólnego wdrażania ich do harmonijnego i spokojnego życia w społeczeństwie. To między innymi na stanowisko ochroniarza tak bardzo mile widziane są osoby z formalnie potwierdzoną niepełnosprawnością. PFRON również umożliwia pozyskanie konkretnej kwoty na wyposażenie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej. Ale mowa tutaj już o znacznie większych stawkach, sięgających ponad rocznej pensji pracownika. PFRON, oprócz wyposażenia stanowiska pracy, jest w stanie również pomagać w wypłacaniu jego pensji. W zależności od stopnia niepełnosprawności, uzyskamy od czterystu pięćdziesięciu do nawet tysiąca ośmiuset polskich złotych.

Pieniądze z UE za pośrednictwem PARP

dotacje unijne dla firm już istniejącychPARP, czyli Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jest kolejnym pośrednikiem, który umożliwia uzyskanie pewnej sumy dofinansowania od Unii Europejskiej. Tutaj premiowane są przedsiębiorstwa, których działanie opiera się na zwiększaniu innowacyjności naszej polskiej gospodarki, a także te współpracujące z sektorem naukowym, czyli najczęściej uniwersytetami i laboratoriami. Na kwestie takie jak ochrona własności przemysłowej, zdobycie międzynarodowych rynków zbytu, a także wszelkie reklamy i badania możemy uzyskać sumy, które idą w setki tysięcy złotych, a więc jest to bardzo poważna pomoc finansowa, która trafi niestety do nielicznych. Nie znaczy to jednak, że nie warto spróbować ubiegać się o taki przywilej.

To tylko kilka z całego mnóstwa programów, które sprawią, że dotacje unijne dla firm już istniejących staną się faktem, a nie tylko niedoścignionym marzeniem. Zdecydowanie warto bliżej przyjrzeć się temu tematowi, bo stawka może być naprawdę wysoka. Być może to właśnie my zostaniemy wybrani na beneficjenta jednego z tych programów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here