fake newsy

W dzisiejszych czasach internet stał się głównym źródłem wszelkiej wiedzy. W związku z tym coraz bardziej poważnym problemem stały się tak zwane fake news. Czym one są? W jaki sposób oddziałują na otaczająca wszystkich rzeczywistość? Czy są w stanie wpływać na wyniki wyborów? Skąd się wzięły? Czy da się nie być ich ofiarą? W tym tekście zostanie poruszona właśnie taka tematyka. Serdecznie zapraszamy do jego lektury!

Czym są fake newsy?

Na początku warto poruszyć kilka podstawowych spraw związanych z fake newsami. Czym one są? Fake news to po prostu nieprawdziwa wiadomość o charakterze bardzo sensacyjnym i wzruszającym. Fake newsy najczęściej umieszczane są w internecie z intencją masowego wprowadzenia lub w błąd. Z pozoru może wydawać się to zupełnie nieszkodliwe i łatwe do rozpoznania zjawisko, jednak są to tylko pozory. Fake newsy są bardzo często wypuszczane nie tylko przez mało znane i mało poczytne portale, ale także przez bardzo duże reakcje internetowe. Typową zagrywką jest umieszczanie sensacyjnych nagłówków tak by czytelnik jak najszybciej w nie kliknął i przeniósł się do artykułu. Oczywiście ma to na celu zwiększenie ilości wyświetleń danej strony oraz zwiększenie dochodów z reklam umieszczanych obok takich fake newsów.

Miejscem, w którym bez wątpienia można najszybciej natknąć się na fake newsy jest Facebook. Jest to spowodowane bardzo dużą liczbą użytkowników i zbyt słabo działającym algorytmom, które mają za zadanie wyłapywać takie nieprawdziwe wiadomości i usuwać je. 

Fake newsy w służbie gierek politycznych i społecznych

Fake newsy najczęściej dotyczą spraw społecznych oraz politycznych. Bardzo często zdarza się, także fake newsy nakłaniające do zakupu danej rzeczy – bardzo wiele osób pada ofiarom wyłudzeń finansowych po przeczytaniu fałszywego ogłoszenia czy nieprawdziwej reklamy. 

Nie jest to jednak wcale główny problem, który powodują fake newsy. Są one bowiem używane do gry politycznej, a co gorsza są one realnym narzędziem politycznej manipulacji, w przeciwieństwie do klasycznych działań dyplomatycznych, o których więcej możecie przeczytać na blogu akcjadyplomacja.pl.

W 2016 roku fake newsy odegrały bardzo ważną rolę podczas kampanii prezydenckiej w USA, w której mierzyli się ze sobą: Donald Trump oraz Hillary Clinton. Nieprawdziwe wiadomości oraz informacje o konkurentce Donalda Trumpa w walce o Biały Dom miały większą ilość udostępnień na Facebooku niż te prawdziwe. Powszechnie mówi się, że fake newsy odegrały jedną z bardziej kluczowych ról w tych wyborach prezydenckich. Bez wątpienia ukazuje to skalę problemu z jakim musi obecnie mierzyć się cały świat. 

Fake newsy nie pozostają obojętne, także zwykłym obywatelom. W 2018 roku w Polsce zostały przeprowadzone badania naukowe, których wyniki są jednoznaczne – 80% Polaków uważa, że fake newsy są realnym zagrożeniem dla demokracji. Podobne wyniki badań zostały opublikowane, także w USA. 

Obecnie na całym świecie trwają intensywne działania mające na celu zminimalizowanie obecności fake newsów w mediach, ale póki co nie przynoszą one z pewnością zadowalających wyników. Korzystając z portali społecznościowych należy zawsze dokładnie sprawdzać źródła czytanych wiadomości oraz ich autorów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here