Wyświetlacze monochromatyczne to ekrany, które stosowane są powszechnie zarówno w wielkich maszynach przemysłowych, jak i prostych urządzeniach AGD czy zegarkach. To proste wyświetlacze, które mogą być wykorzystane na przykład w celu kontroli pracy urządzenia.
Wyświetlacze monochromatyczne – czym są?
Jak sama nazwa wskazuje, wyświetlacz monochromatyczny to ekran ciekłokrystaliczny, który pozwala jedynie na wyświetlanie dwóch kolorów: czarnego i odcienia tła w obszarze wyłączonym (łac. mono – jeden, chromo – barwa). Oznacza to, że możemy jedynie wyświetlić dane (proste obrazy kreskowe, symbole) w kolorze czarnym, na jednolitym tle.
Kolor tła zależy od koloru wyświetlacza. Dawniej powszechnie stosowano wyświetlacze o szarym tle. Dzisiaj coraz częściej stosuje się inne odcienie tła. Pozwala to niewielkim kosztem zwiększyć czytelność urządzenia i nadać mu nowoczesny, atrakcyjny wygląd Nadal jednak tam, gdzie względy estetyczne nie mają większego znaczenia (na przykład w urządzeniach przemysłowych), stosowane są najprostsze szare wyświetlacze.
Wyświetlacz monochromatyczny – zalety i zastosowanie
W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się nowoczesne, kolorowe wyświetlacze LCD TFT z panelem dotykowym. Wyświetlacze monochromatyczne są jednak ciągle chętnie stosowane wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wyświetlenie informacji w prostej formie.
Zaletą wyświetlacza monochromatycznego jest jego stosunkowo niska cena, a także – co ma szczególne znaczenie w przemyśle – niskie zużycie energii elektrycznej. To sprawia, że wyświetlacze monochromatyczne są często stosowane do kontrolowania pracy urządzeń (lub też wyświetlania informacji o wybranej opcji pracy). Wyświetlacze monochromatyczne często stosowane są w urządzeniach przemysłowych, sprzętach RTV i AGD, samochodach, zegarkach, dawniej stosowane były również w telefonach.
Rodzaje wyświetlaczy monochromatycznych
Wyświetlacze monochromatyczne możemy podzielić przede wszystkim na:
– wyświetlacze monochromatyczne znakowe,
– wyświetlacze monochromatyczne graficzne.
Wyświetlacze znakowe umożliwiają wyświetlanie konkretnego tekstu pisanego, podczas gdy wyświetlacze graficzne, jak sama nazwa wskazuje, umożliwiają wyświetlanie prostych grafik. Czasem możemy również spotkać wyświetlacze, które przedstawiają zarówno tekst, jak i prostą grafikę.
Na rynku dostępne są również monochromatyczne wyświetlacze dotykowe. Najczęściej jednak panel dotykowy stosowany jest tam, gdzie potrzebny jest duży, kolorowy ekran (na przykład w automatyce).
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na unisystem.pl