Rozliczenie dotacji

Każdy nowy przedsiębiorca na początku swojej biznesowej drogi boryka się z problemem braku pieniędzy na inwestycje lub nawet na rozpoczęcie swojej działalności. Istnieje dużo sposobów finansowania swojego biznesu. Może to być kredyt, pożyczka, crowdfunding lub dotacja. W tym artykule zajmiemy się ostatnią z wymienionych opcji, czyli bezzwrotną dotacją z Urzędu Pracy. Podpowiemy także, dlaczego tak ważne jest odpowiednie rozliczenie dotacji oraz jak tego dokonać w Urzędzie Skarbowym.

Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczejBezzwrotne dotacje dla bezrobotnych na rozpoczęcie działalności to forma wsparcia finansowego mająca na celu aktywizację zawodową osób bezrobotnych. Ich ogromną przewagą nad kredytami czy pożyczkami jest właśnie to, że nie musimy ich zwracać do Urzędu Pracy. Jednakże we wniosku musimy dokładnie podać cel na jaki przeznaczymy środki. W przypadku kredytów czy pożyczek najczęściej pieniądze możemy wydawać dowolnie. W dalszej części artykułu konkretnie wskażemy na co można przeznaczyć środki z dotacji. Jeśli zaś chodzi o samą wysokość tego finansowego wsparcia to jest ona wyliczana każdego rogu od nowa. Jest zależna od wysokości aktualnego średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw i wynosi jego sześciokrotną wartość. W zeszłym roku było to ok 24000 zł. Jak widać więc jest to dosyć spora suma, która pozwoli na rozkręcenie niewielkiego biznesu mogącego nam w niedługiej przyszłości przynosić odpowiednie zyski.

Co zrobić aby otrzymać dotację?

Aby otrzymać bezzwrotną dotację z Urzędu Pracy musimy przede wszystkim zorientować się kiedy dany urząd będzie przyjmował wniosku. Nie jest to proces, który trwa cały rok. Poszczególne urzędy gdy otrzymują środki na wypłatę dotacji, ogłaszają nabór wniosków .Robią to za pomocą swojej strony internetowej lub ogłaszają bezpośrednio w swojej siedzibie. Wtedy możemy przygotować wniosek i z ewentualnym biznesplanem złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania lub prowadzenia działalności Urzędzie Pracy. Do wniosku musimy załączyć wszystkie niezbędne zaświadczenia oraz załączniki. Biznesplan nie jest konieczny, aczkolwiek jego dołączenie na pewno będzie lepiej rokowało dla powodzenia całej operacji. Podobnie jak wkład własny. Jego posiadanie nie jest niezbędne do otrzymania dotacji, jednak posiadając nieco środków na inwestycje będziemy postrzegani jako bardziej wiarygodni i konkretni przedsiębiorcy.

Na co można wydać środki pochodzące z dotacji?

Na co można wydać środki pochodzące z dotacji?Pieniądze pochodzące z dotacji finansowanej przez Urząd Pracy muszą być spożytkowane na konkretny cel podany we wniosku. Mogą to być różne koszty, w zależności od charakteru naszego przyszłego przedsiębiorstwa. Może to być równie dobrze reklama, zakup domeny i oprogramowania jak i kupno rożnego rodzaju maszyn i urządzeń niezbędnych do rozpoczęcia produkcji. Dlatego bardzo pomocny przy wypełnianiu wniosku może być biznesplan. Choć nie jest on wymagany to dzięki niemu wniosek będzie bardziej kompletny. środki pochodzące z dotacji mogą być również przeznaczone na różnego rodzaju konsultacje oraz pomoc prawną związaną z naszym przedsiębiorstwem.

Rozliczenie dotacji z Urzędu Pracy

Otrzymanej doracji nie musimy zwracać. Musimy się z niej jednak odpowiednio rozliczyć względem podatków PIT oraz VAT.

Podatek PIT

Zgodnie z prawem przychody pochodzące z dotacji powinny być opodatkowane tak samo jak wszystkie inne przychodu. Jednakże jeśli środki z dotacji przeznaczymy na zakup środków trwałych lub wartości prawnych i niematerialnych to nie musimy tego wykazywać jako przychód. Inaczej w teorii ma się sprawa z rozliczeniem zakupu wyposażenia, materiałów lub towarów i usług. Tutaj wprawdzie teoretycznie powinniśmy to zaliczyć na poczet przychodów, jednak możemy skorzystać z punktu w ustawie, który mówi o tym, że jednorazowe środki przyznane bezrobotny na podjęcie działalności są wolne od podatku dochodowego. W związku z tym nie możemy również dokonywać odpisów amortyzacyjnych od tychże środków trwałych. Musimy je jednak wprowadzić do ewidencji.

Podatek VAT

Jeśli zaś chodzi o podatek VAT to pobierający dotację ma wybór. Może nie odliczać VAT od faktur zakupowych pochodzących ze środków z dotacji lub odliczać i całkowitą kwotę zwróconą w ten sposób przekazać do Urzędu Pracy w terminie 30 lub 90 dni.

Co oprócz dotacji?

Dotacja przeznaczona jest dla ściśle określonej grupy osób. Muszą być one zarejestrowane jako osoby bezrobotne i wciągu ostatnich 12 miesięcy nie powinny prowadzić działalności gospodarczej. W takim przypadku uzyskanie dotacji jest niemożliwe. Aby zdobyć środki na założenie biznesu możemy się wtedy posiłkować kredytem lub pożyczką. O kredyt może być ciężko, jeśli nie mamy odpowiedniego zabezpieczenia finansowego lub nieruchomości, którą możemy zastawić. Z otrzymaniem pożyczki raczej nie powinno być problemów. Jednakże w takim przypadku możemy raczej zapomnieć o większych kwotach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here