Przedszkole miejscem do zabawy i nauki

Przedszkole to zazwyczaj pierwsza placówka, w której dzieci zdobywają swoją podstawową wiedzę. Uczęszcza do niego większość maluchów, które mają tam okazję do zabawy i nauki, która jest tym efektywniejsza, im więcej radości przynosi. Właśnie dlatego każde przedszkole powinno posiadać odpowiednie pomoce dydaktyczne, które pozwolą na połączenie tych dwóch funkcji.

Najlepsza nauka przez zabawę

Najpewniej nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że dzieci najlepiej uczą się, bawiąc. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby każda nauka była dla nich przyjemnością i pozwalała im zapomnieć o tym, że mają podczas niej zdobyć jakąkolwiek wiedzę. Jej przyswajanie powinno być dosłownie podświadome, dzięki czemu maluchy na pewno będą znacznie szczęśliwsze.

Właśnie ze względu na konieczność łączenia nauki i zabawy, pomoce dydaktyczne przedszkole powinny charakteryzować się specyficznym stylem. Trudno wymagać od najmłodszych, że zasiądą nad podręcznikami albo matematycznymi słupkami. Jeśli zatem chcemy zapewnić im odpowiednią porcję wiedzy, powinna być przemycona w ciekawych, kolorowych zabawkach. W tym celu świetnie sprawdzą się na przykład kolorowe układanki i zestawy, należące na przykład do zestawu “Świat Liczb Willy’ego”. Pomogą dzieciom w poznaniu podstawowych cyfr i sprawią, że od małego matematyka będzie kojarzyła się z zabawą i przyjemnością. To na pewno pomoże w późniejszej, szkolnej nauce tego przedmiotu.

Emocje – nauka, która nigdy się nie kończy

Rozpoznawanie emocji innych osób jest niezwykle ważne w życiu każdego dziecka i osoby dorosłej. Dlatego też nauka odczuwania, empatii, ale i prawidłowego wyrażania własnych emocji powinna zacząć się już na najwcześniejszym etapie życia. Dzięki temu dziecko wchodząc na dalsze etapy rozwoju, lepiej poradzi sobie w społeczeństwie i grupie rówieśniczej, co może zapewnić mu prawdziwy sukces życiowy.

Jak prowadzić naukę o emocjach? Istnieje wiele sposób na to, by dzieci nauczyły się je lepiej rozpoznawać i wyrażać, a także by wzrosła ich empatia i przyjacielskość wobec innych. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku między innymi pacynki przedstawiające zwierzęta, kule i układanki z narysowanymi twarzyczkami czy też “barometr emocji”, pomagający maluchom określić własny, aktualny stan.

Ogród – zabawa i nauka na świeżym powietrzu

Praktycznie każde przedszkole posiada wokół siebie niewielki (lub całkiem spory) ogródek. Pomaga on dzieciom spożytkować ich energię, pozwala na zabawę na świeżym powietrzu i na sprzętach, które są do tego specjalnie przeznaczone, takich jak huśtawki czy karuzele, bez dalekich wycieczek do parku, który może być na drugim krańcu miasta. Jednak oprócz szaleństwa na powietrzu, dzieci mogą również tam uczyć się czegoś ciekawego.

Czas spędzany w ogrodzie może być okazją do nauki roślin i tego, jak się nimi opiekować i jak podziwiać ich rozwój. Może przysłużyć się także do rozwoju motorycznego i zmysłu równowagi, do czego warto wykorzystać między innymi pojazdy dla maluchów. Na pewno chętnie z nich skorzystają, a jednocześnie rozwiną swoje zdolności, bawiąc się doskonale pojedynczo lub w grupkach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here