W branży przemysłowej i budowlanej jednymi z najczęściej używanych sprzętów są wózki widłowe. To maszyny, dzięki którym z łatwością udaje się transportować towar o wadze nawet kilku ton, magazynować go czy wznosić na określoną wysokość. Okazuje się jednak, że operatorem wózków widłowych nie może zostać każdy pracownik budowy, hali magazynowej czy fabryki. Aby móc je obsługiwać niezbędne są specjalne uprawnienia.
Kto może iść na szkolenie z zakresu obsługi wózków widłowych?
Operatorem wózków widłowych może zostać każda osoba, która jest sprawna fizycznie i nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Szkolenie na operatora wózka widłowego jest płatne, można je odbyć indywidualnie, zapisując się na kurs w autoryzowanym przez Urząd Dozoru Technicznego ośrodku. Najczęściej na takie szkolenie zgłasza swoich pracowników pracodawca, a przy większej liczbie uczestników, lekcje teoretyczne i praktyczne mogą odbywać się w miejscu pracy.
Operator wózka widłowego musi posiadać odpowiednie kompetencje. Oprócz nienagannej sprawności ruchowej i pełnego zdrowia powinien wykazywać też konkretne cechy charakteru. Powinien być opanowany, czujny, skoncentrowany i odpowiedzialny oraz lubić pracę samodzielną. Nie da się ukryć, że w długim okresie tego rodzaju zawodowe obowiązki mogą być nudne, przez co prowadzić do wypalenia zawodowego.
Szkolenie na operatora wózków widłowych – przebieg
Każde szkolenie na operatora wózka widłowego przebiega w dwóch etapach. Najpierw kursanci uczą się teorii, a więc budowy wózka i jego technicznej obsługi oraz zasad bezpieczeństwa. To istotne, ponieważ tego rodzaju sprzęt musi być zawsze sprawny, pozbawiony najmniejszych usterek i prowadzony zgodnie z zasadami, aby nie stwarzać zagrożenia w miejscu pracy. Pamiętaj również, że obowiązkowy jest serwis wózków widłowych, a operator powinien umieć zauważyć najdrobniejszą wadę pracy takiego sprzętu.
Kolejny etap to praktyka, a więc realna nauka obsługi wózka widłowego oraz nauka wykonywania nim wszelkich manewrów przy zachowaniu należytej ostrożności.
Całe szkolenie trwa średnio 2 tygodnie, a jego zwieńczeniem są egzaminy z części teoretycznej oraz praktycznej. Tylko uzyskanie pozytywnych ocen z tych dwóch etapów pozwala zdobyć uprawnienia na prowadzenie wózka widłowego.
Co ciekawe, raz zdobyty tytuł operatora wózka widłowego jest aktualny bezterminowo i bez względu na miejsce pracy. Niektóre certyfikaty pozwalają pracować jako operator wózka nie tylko w kraju, ale również na arenie międzynarodowej.
Trzeba przyznać, że operator wózka widłowego to dzisiaj zawód niezwykle pożądany. Pracownicy z takimi uprawnieniami mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie. Nie należy jednak zapominać, że przyjmują na siebie ogromną odpowiedzialność. Wciąż najwięcej wypadków w miejscu pracy, to właśnie te, które wynikają z wadliwego wykorzystania wózka widłowego albo usterek tego sprzętu. Jeśli jego obsługa realizowana jest przez osobę bez uprawnień, na pracodawcę może zostać nałożona kara grzywny.