Jakie są koszty zakładania firmy w Niemczech

Wiele osób – również z Polski – decyduje się na prowadzenie własnej działalności za granicą. Jednym z głównych kierunków w poszukiwaniu lepszych warunków pracy i możliwości dynamicznego rozwijania biznesu są Niemcy. Wiele czynników sprawia, że akurat ten kraj cieszy się tak olbrzymią popularnością wśród przedsiębiorców. Jak wygląda i ile kosztuje zakładanie firmy w Niemczech (Gewerbe)? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym tekście. Zachęcamy do lektury!

Gewerbe w Niemczech – co to jest?

Gewerbe to – dla osób, które pragną rozpocząć samodzielną pracę na własny rachunek – jedna z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech. Tamtejsze prawo (a konkretniej ustawa Gewerbeordnung) definiuje ją jako legalne i regularne działania mające na celu uzyskanie dochodu. Co więcej, Gewerbe dotyczy sektorów, takich jak przemysł, usługi oraz budownictwo. Jedyny wyjątek stanowią zawody wolne. Wbrew pozorom w Niemczech to nie tylko freelancerzy, ale i np. medycy, prawnicy czy pracownicy mediów.

Jak przebiega zakładanie firmy w Niemczech (Gewerbe)?

Często powtarza się, że zakładanie Gewerbe nie jest trudne. Jeśli zna się całą procedurę,a w dodatku współpracuje z biurem rachunkowym, to cały proces może zostać przeprowadzony bardzo szybko i sprawnie. Ilość formalności uznaje się za stosunkowo niewielką – najważniejsze jest przygotowanie wniosku i złożenie go w odpowiednim urzędzie do spraw działalności gospodarczej (gotowy wzór najczęściej można znaleźć na stronie internetowej). Na miejscu należy okazać się dowodem osobistym. Kolejny krok to obowiązkowa rejestracja w którejś z izb, a mianowicie rzemieślniczej lub przemysłowo-handlowej. W tym przypadku należy czekać, aż urząd zarejestruje Gewerbe – wówczas odpowiednia izba sama wysyła do przedsiębiorcy dokumenty do wypełnienia. Do wykonywania niektórych zawodów (np. prac dekarskich) wymagane jest uzyskanie pozwolenia.

Kryterium, bez którego nie można założyć Gewerbe to konieczność zarejestrowania działalności pod niemieckim adresem. Choć miejsce zameldowania przedsiębiorcy może znajdować się w Polsce, to konieczny jest wskazanie adresu na terenie Niemiec. Co najważniejsze – jako właściciel firmy nie musisz się przenosić się na stałe za granicę! Jedną z usług oferowanych przez biura rachunkowe stanowi użyczenie meldunku. W praktyce wygląda to tak, że zostaje Ci udostępniony adres, który podajesz w trakcie rejestracji.

Ile trzeba zainwestować, aby założyć firmę w Niemczech?

Suma, którą należy przeznaczyć na założenie Gewerbe, waha się od 15 do 65 euro w zależności od danego miejsca – w każdym landzie kwota może być inna, dlatego warto zweryfikować tę informację odpowiednio wcześniej. Podobne rozbieżności wynikają również ze specyfiki danej branży. Jeśli zarejestrowanie firmy wymaga konkretnych zezwoleń, zwłaszcza w sektorze budowlanym, musisz przygotować się na wydatek w wysokości nawet kilkuset euro. Do wyżej wymienionych czynników należy doliczyć wynajem lokalu (lub skorzystanie z usługi użyczenia meldunku), wszelkie prace tłumaczeniowe czy prowadzenie księgowości. Wiele polsko-niemieckich biur rachunkowych oferuje tego typu wsparcie, dzięki czemu zyskasz kompleksowe wsparcie i doradztwo, w tym przejęcie obowiązków związanych z rozliczaniem podatków (dochodowego, od działalności oraz obrotowego). Warto jednak podkreślić, że założenie Gewerbe nie wymaga kapitału zakładowego.

Jakie są plusy prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech?

Zakładanie firmy w Niemczech (Gewerbe) to bardzo atrakcyjne rozwiązanie z kilku powodów. Po pierwsze prosta procedura, która umożliwia Ci szybkie rozpoczęcie własnej działalności. Drugim czynnikiem bez wątpienia są świadczenia socjalne oraz wysoka kwota wolna od podatku. Niemiecka opieka zdrowia stoi na wysokim poziomie, a forma ubezpieczenia zdrowotnego jest bardzo elastyczna. Tamtejsze warunki gospodarcze sprawiają, że to miejsce sprzyjające rozwojowi biznesu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here