wiatromierz

Wiatromierze to urządzenia niezwykle pomocne, jeszcze przed kilkoma dekadami stosowane w niemal każdym gospodarstwie domowym. Obecnie, wiatromierze pełnią nieco inne funkcje i stosowane są w bardziej określonych celach. Przykładowo, z wiatromierzy korzystają między innymi amatorzy sportów ekstremalnych, wodnych oraz powietrznych. Wiatromierz pozwala na pomiar prędkości i kierunku wiania wiatru. Dzięki temu daje nam możliwość oceny ryzyka związanego z podjęciem określonych działań na świeżym powietrzu. Zapraszamy do lektury krótkiego wprowadzenia w tematykę wiatromierzy.

Wiatromierze – najważniejsze informacje i rodzaje dostępnych urządzeń

Wiatromierze, nazywane również anemometrami, to urządzenia wykorzystywane w celu pomiaru kierunku i prędkości wiatru. Wśród dostępnych, spotkamy wiele rodzajów wiatromierzy, różniących się zarówno konstrukcją, mechanizmem działania, jak i wielkością. Najprostsze spośród dostępnych wiatromierzy to urządzenia złożone z trzech głównych elementów – podziałki, płytki oraz statecznika. Wiatromierze takie są bardzo proste w swojej budowie i łatwe do samodzielnego wykonania.

Obrotowe wiatromierze to urządzenia, w których obecny jest element ruchomy. Jest on wprowadzany w ruch za pomocą wiatru, który nadaje mu szybkość obrotową. Odzwierciedla ona prędkość wiania wiatru. Dostępne wiatromierze obrotowe można podzielić na dwie główne kategorie – czaszowe i wiatrakowe.

Wiatromierze wychyłowe to kolejny rodzaj tych urządzeń. W ich konstrukcji występuje podziałka i płytka, które pod wpływem wiatru odchylają się.

Wiatromierze ciśnieniowe to urządzenia dokonujące pomiaru na podstawie zmian zachodzących w ciśnieniu.

Wiatromierze elektryczne, nazywane również cieplnymi, wykorzystują mechanizm pomiaru ciepła w specjalnie podgrzewanej płytce. Różnice w odbiorze ciepła informują o właściwościach wiatru.

Ostatnią kategorię tworzą wiatromierze ultrasonograficzne, które pozwalają na dokonanie najbardziej precyzyjnych pomiarów. Wykorzystuje się w nich specjalny mechanizm pomiaru częstotliwości rozchodzącego się w powietrzu dźwięku.

Osobom poszukującym zaufanych dostawców wiatromierzy polecamy zapoznać się z różnymi rodzajami tych urządzeń dostępnymi w ofercie Szopeneria, pod adresem: https://www.szopeneria.pl/pl/c/Wiatromierze%2C-wimple%2C-przechylomierze%2C-icki/297.

Nowoczesne wiatromierze

Nowoczesne urządzenia do pomiaru wiatru są na tyle zaawansowane, że pozwalają na ich podpięcie do naszego smartfona za pomocą specjalnej aplikacji. Za jej pomocą, możemy kontrolować pracę wiatromierza oraz regularnie sprawdzać jego odczyty. Wiatromierze tego typu są często połączone ze stacjami pogody, co pozwala na bardzo szczegółową diagnozę aktualnego stanu pogody. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób, które wyczekują idealnych warunków pogodowych, by na przykład oddać się swojemu hobby.

Na koniec warto wspomnieć, że wśród dostępnych urządzeń znajdziemy również te, które pozwalają na prowadzenie bardziej szczegółowych i skomplikowanych pomiarów. Korzystają z nich między innymi amatorzy jachtów, którzy spędzają na wodach wiele dni. Wiatromierze takie pozwalają wówczas nie tylko na pomiar prędkości wiatru w danym momencie, ale również na przeprowadzenie pomiaru maksymalnej prędkości oraz przeliczanie jego siły pomiędzy różnymi jednostkami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here