dotacje unijne

Dotacje unijne to temat bardzo szeroki. Bardzo wiele osób zastanawia się, jak pozyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej na wybrany cel. Jest to bardzo popularna forma, jeśli chodzi o pozyskanie dofinansowania na wybrany przez nas cel. Warto jest jednak wiedzieć, na jaki cel dokładnie możemy starać się, jeśli chodzi o przyznanie nam dotacji unijnej. Nie jest to jednak takie proste, jak początkowo mogłoby się nam wydawać. Musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, które będą definiowały to, czy rzeczywiście uda nam się uzyskać odpowiedniej wysokości kwotę pieniędzy, którą chcemy uzyskać z takiego funduszu. Dobrze jest też dowiedzieć się, jakie dokumenty będą niezbędne, jeśli staramy się o przyznanie nam dofinansowania z Unii Europejskiej. Na te i wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziecie Państwo w naszym poniższym artykule.

Przede wszystkim – na jaki cel potrzebujemy dofinansowania?

dotacje unijnePierwszą i najbardziej zasadniczą kwestią, jeśli chodzi o otrzymanie dofinansowania z Unii Europejskiej, jest bardzo jasne określenie tego, na jaki cel potrzebujemy konkretnych pieniędzy. Warto jest jednak wiedzieć, że cel ten określamy w odpowiednio skonstruowanym wniosku. Zależnie od tego, na jaki cel będziemy potrzebowali odpowiedniej kwoty pieniędzy, taki też wniosek będziemy składali. Warto jest jednak podkreślić, że jeśli chcemy ubiegać się np. o dofinansowanie własnej działalności gospodarczej, powinniśmy z odpowiedniej strony pobrać właściwy do tego celu wniosek. Z kolei, jeśli zależy nam na dofinansowaniu dla osób, które posiadają własne gospodarstwo rolne, to także jest do tego celu przeznaczony zupełnie inny wzór wniosku. Trzeba bardzo uważać na to, kiedy wybieramy właściwy wzór wniosku – pomyłka w tym zakresie, może skutkować nie przyznaniem nam dofinansowania, o które wnioskujemy. Czy jednak to wszystko, o czym musimy pamiętać, kiedy składamy wniosek o dofinansowanie z funduszy, którymi dysponuje Unia Europejska?

Po trzecie – przestrzegaj terminów

Kiedy wiemy już, jaki wniosek musimy złożyć, musimy zadbać o dwie kwestie. Pierwszą z nich, jest właściwe wypełnienie takiego wniosku. Jeśli zupełnie nie wiemy, jak taki wniosek powinniśmy wypełnić, warto jest poprosić kogoś o pomoc w tym aspekcie. Najlepiej, jeśli osoba, którą prosimy o pomoc, jest doświadczona, jeśli chodzi o wypełnianie takich wniosków. Z reguły, sam sposób ich wypełniania jest bardzo podobny, są jednak pewne niuanse, o których laik, może zupełnie nie mieć pojęcia. Często takie właśnie niuanse, decydują o tym, czy faktycznie zostanie nam przyznane dofinansowanie.

To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o proces związany z przyznaniem nam dofinansowania. Kluczowe może się też okazać przestrzeganie różnego rodzaju terminów, jeśli chodzi o złożenie odpowiedniego wniosku o dofinansowanie. Tutaj, także są bardzo różne terminy. Na różnego rodzaju stronach, które są poświęcone realizacji wniosków o dofinansowanie unijne, jesteśmy w stanie znaleźć wykaz wszystkich terminów, które będą dla nas kluczowe, jeśli chodzi o składanie wniosków o dofinansowania unijne. Stąd też, koniecznie należy bardzo dokładnie takie informacje śledzić. Z reguły bowiem, w przyznawaniu dofinansowań, króluje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”.

Dlaczego warto jest ubiegać się o dotacje unijne?

dotacje unijneSkoro wiemy już, co dokładnie musimy przedsięwziąć, aby uzyskać konkretny rodzaj dofinansowania z Unii Europejskiej, wiemy, w jaki sposób wypełnić wniosek, gdzie i kiedy go złożyć, czas dowiedzieć się, po jakim czasie od złożenia przez nas takiego wniosku, będziemy w stanie uzyskać nasze dofinansowanie. Wbrew pozorom, nie jest to proces, który możemy zamknąć w kilku dniach. Na przyznanie nam dofinansowania z Unii Europejskiej – zależnie od tego, o jaki jego rodzaj wnioskujemy – musimy poczekać do zakończenia czasu, który jest określony jako ten, w którym można składać wnioski. Komisja, która zajmuje się przyznawaniem takich dofinansowań, musi też mieć czas na to, aby wszystkie zgłoszenia bardzo dokładnie przeanalizować. To wszystko może trwać nawet i dwa tygodnie, czasem nawet miesiąc. Wiele jest zależne od tego, jak wiele osób zgłosi się w danym czasie po konkretne dofinansowania.

Musimy jednak pamiętać o tym, że dofinansowania z Unii Europejskiej, są dla nas bardzo opłacalne. Po pierwsze, możemy ubiegać się o bardzo wysokie kwoty, potrzebne nam na konkretny cel. Po drugie, jeśli spełnimy konkretne warunki, być może unikniemy konieczności zwracania otrzymanych pieniędzy. Wreszcie po trzecie – nie możemy zapominać o tym, że każde pieniądze, które otrzymamy w ramach konkretnego dofinansowania z Unii Europejskiej, musimy rozliczyć. Chodzi przede wszystkim o to, aby wykazać, na co faktycznie zostały te pieniądze przeznaczone. To warunek konieczny, jeśli chodzi o przyznawane nam dofinansowanie. Żadna instytucja, nie przyznaje pieniędzy na konkretne cele, jeśli nie zawiera w umowie przyznania takiego dofinansowania zapisu o tym, że wnioskujący musi wykazać, na co te pieniądze zostały realnie przeznaczone.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here