Prowadzenie własnej firmy daje poczucie dumy i jest niezłą motywacją do działania. Wiąże się jednak także z ciężką pracą, wieloma godzinami planowania i załatwiania różnych formalności. Snucie planów na przyszłość na ogół sprowadza się do kwestii finansowych. Na rynku utrzymują się bowiem te firmy, które nieustannie się rozwijają. Do tego natomiast potrzeba pieniędzy. Z reguły niemałych. Kto tylko może, składa wniosek o dotacje na rozwój firmy. Najlepiej te bezzwrotne i dostosowane do profilu działalności. Trudno też znaleźć przedsiębiorcę, który na pewnym etapie prowadzenia działalności nie sięgnąłby do oszczędności własnych lub zaufanych osób. Nawet duże firmy kiedyś zaczynały od skromnego lokalnego zasięgu. I to właśnie wówczas najbardziej potrzebuje się funduszy na wejście na kolejne poziomy działania. Skąd brać pieniądze? Oto kilka sugestii.

Dotacje na rozwój firmy

dotacje na rozwój firmyWspomniane dotacje to bardzo dobre rozwiązanie, niestety dostępne dla nielicznych. Wspólnota wspiera szczególnie młodych ludzi, wykazujących się zdolnościami przedsiębiorczymi. Tym nieco starszym może być trudniej uzyskać pomoc ze środków unijnych. Zwłaszcza jeżeli ktoś już próbował swoich sił w biznesie i niestety nie osiągnął zbyt wielkiego sukcesu. Generalnie jednak rozkręcając własną firmę, warto spotkać się w urzędzie pracy z kimś odpowiedzialnym za dotacje. Taki specjalista nakreśli sytuację, podpowie też jakie są alternatywy działania w przypadku danego biznesu.

Korzystanie ze środków przeznaczonych na rozwój przedsiębiorczości to rozsądny krok. W całej Unii, także w Polsce, właśnie na ten cel przeznaczonych jest sporo pieniędzy. Nie wiadomo, jak w przyszłości będą wyglądać dotacje na rozwój firmy. Jednak w tym momencie programów wspierających przedsiębiorców nie brakuje. Trzeba co prawda spełniać pewne kryteria, ale raczej nie odstraszają one ludzi pragnących odnieść uczciwy i realny sukces w swojej branży. Licząc na pozytywną odpowiedź ze strony organów publicznych, można zaangażować do wypełnienia wniosku profesjonalnego doradcę. Taka osoba wie, jakie dane będą potrzebne. A do tego zna techniki prezentacji firmy klienta w taki sposób, aby maksymalnie zwiększyć jej szansę na uzyskanie dotacji. Niektórym przedsiębiorcom wydaje się, że płacenie takiej osobie to strata czasu. Jednak w praktyce to rozsądne inwestowanie nie tylko w umocnienie sytuacji finansowej swojej działalności, ale też w ogólny rozwój firmy.

Alternatywne systemy dotacji

Jeżeli chodzi o alternatywne rozwiązania, kiedy na przykład szanse na dotacje na rozwój firmy są niewielkie, można zgłosić się na przykład do tak zwanego anioła biznesu. Ludzie, którzy już osiągnęli sukces jako przedsiębiorcy, coraz żywiej interesują się wspieraniem kolejnego pokolenia. Rzadko kiedy robią to zupełnie bezinteresownie, niemniej jednak już sama chęć zainwestowania w biznes to dla początkującego przedsiębiorcy wielkie ułatwienie. Współpraca z osobami bardziej doświadczonymi niesie ze sobą jeszcze taką zaletę, że poza aspektem finansowym młody przedsiębiorca może liczyć również na wsparcie merytoryczne. Jeżeli ktoś działa na rynku od wielu lat to siłą rzeczy rozumie go lepiej niż początkujący biznesmen. Taka międzypokoleniowa pomoc przynosi zatem obopólne rezultaty. Przedstawiciele starszego pokolenia mogą bowiem dzięki niej trzymać rękę na pulsie i wprowadzać potrzebne zmiany do swojej działalności.

Pozyskanie środków na inwestycje

Sięganie do własnych oszczędności to wśród początkujących biznesmenów praktyka powszechna. Niestety, tylko nieliczni z nich mogą się pochwalić posiadaniem sumy niezbędnej do uruchomienia i rozkręcenia działalności. Pozostali udają się albo do banku, albo też posiłkują się pieniędzmi od rodziny czy znajomych. Tego rodzaju pożyczki, nie tak jak dotacje na rozwój firmy, trzeba będzie jednak zwrócić. Często z dosyć znacznym procentem, co ograniczy rozwój firmy. Dlatego wielu przedsiębiorców stara się za wszelką cenę unikać kredytów i zadłużania u znajomych.

dotacje na rozwój firmyPraktyka ludzi sukcesu pokazuje jednak, że poszerzanie zakresu swojej działalności wymaga inwestowania sporych kwot. A kto nie inwestuje, ten zatrzymuje się w miejscu. Wszystko byłoby nieźle, gdyby nie fakt, że konkurencja z reguły idzie do przodu. Jeżeli chce się przyciągnąć i utrzymać klientów, należy oferować im możliwie nowoczesną i atrakcyjną ofertę. Wymaga to posiadania dobrego sprzętu oraz zatrudnienia fachowców. Wszystko to kosztuje, więc codzienność niejednego przedsiębiorcy sprowadza się do poszukiwania różnych form inwestowania.

Podsumowanie

W ramach podsumowania warto zauważyć, że rozwój firmy może, a nawet powinien, być oparty na różnych filarach inwestycyjnych. Własne środki można uzupełnić kredytem. Istotne są też publiczne dotacje na rozwój firmy, stanowiące realną pomoc ze strony sektora państwowego i międzynarodowego. Właściciel firmy musi być nie tylko specjalistą w swojej branży. Do jego zadań należy szukanie inwestorów, planowanie kolejnych kroków i zarządzenie działalności. Także pod względem jej finansowania. Jeżeli nie posiada się odpowiedniej wiedzy w tym zakresie, najlepiej zatrudnić dobrego dyrektora finansowego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here