dotacje na agroturystykę

Prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego to ciekawy pomysł na biznes, a w przypadku rolników także sposób na uzupełnienie domowego budżetu. Agroturystyka od lat zyskuje na znaczeniu zarówno w oczach potencjalnych gospodarzy, jak i turystów. Ci ostatni chętnie korzystają z możliwości wynajmu miejsc noclegowych w gospodarstwach agroturystycznych. W ten sposób ogranicza się wakacyjne czy urlopowe wydatki. Można też spędzić miło czas bliżej natury. Z perspektywy niejednego mieszczucha ten ostatni aspekt jest kluczowy. Współcześni turyści to jednak dosyć wymagająca grupa ludzi. Aby spełnić ich oczekiwania, gospodarze muszą stale inwestować w rozwój oraz unowocześnianie swojej bazy turystycznej. W pokryciu takich wydatków pomagają często dotacje na agroturystykę.

Dotacje na agroturystykę

dotacje na agroturystykęAgroturystyka w ostatnim czasie stała się prężnie działającą branżą, dlatego przedstawiciele sektora publicznego są zainteresowanie jej wspieraniem. Chodzi o to, by zapewnić jak najwięcej miejsc pracy, tym samym ograniczając stopę bezrobocia. Ponadto mieszkańcy terenów wiejskich, gdzie zlokalizowane są gospodarstwa agroturystyczne, to wciąż spora i co równie ważne zdyscyplinowana grupa wyborców. Nie powinno zatem dziwić, że ludzie odpowiedzialni na dysponowanie środkami publicznymi chętnie wspierają działania swoich przedsiębiorczych wyborów. Pomijając jednak często kontrowersyjne kwestie polityczne, rozwój agroturystyki przede wszystkim leży w interesie państwa i społeczeństwa.

We współczesnym świecie ludzie żyją na ogół z dala od przyrody, która jest przecież integralnym elementem ich funkcjonowania. Należy zatem wspierać wszelkie inicjatywy, dzięki którym przepaść pomiędzy jednostkami oraz środowiskiem naturalnym zostanie przynajmniej częściowo ograniczona. Temu służą między innymi dotacje na agroturystykę. Tak zainwestowane pieniądze wbrew pozorom nie pomagają wyłącznie konkretnym gospodarzom. Przekładają się natomiast na rozwój agroturystyki jako takiej. Jej popularyzowanie, podnoszenie standardu noclegów oraz promowanie tego rodzaju turystyki.

Szanse jakie daje agroturystyka

Mieszkańcy wsi często postrzegani są jako ludzie na straconej pozycji zawodowej. Nic bardziej mylnego. To właśnie oni mają bowiem dostęp do unikatowych dóbr, coraz bardziej cenionych przez ludzi zmęczonych życiem w miejskiej dżungli. Rozpoczęcie działalności agroturystycznej także nie musi być trudne. Na początek wystarczy przygotowanie kilku pokoi dla gości. Jeżeli nie będzie ich więcej niż pięć, wówczas nie trzeba nawet rejestrować działalności. Wystarczy zgłoszenie do gminy. Przydadzą się też przywoływane już dotacje na agroturystykę. Nawet jeżeli wynajmowane pokoje znajdują się w wyposażonym domu, to przyda się remont czy chociażby nowe meble.

Większość turystów wybiera miejsce wypoczynku na podstawie zdjęć, przypisanych do ogłoszeń internetowych. Warto zatem zrobić dobre wrażenie, przygotować możliwie najlepszą bazę noclegową, a następnie dobrze wypromować ją w sieci. Jeżeli nie ma się na tym polu zbyt wiele doświadczenia, można zatrudnić fachowców. Nie jest to jakiś duży wydatek, a korzyści pozostają liczne. Szansa na przyciągnięcie gości jest bowiem proporcjonalna do efektywnej kampanii promocyjnej. Brzmi to może trochę enigmatycznie czy górnolotnie, niemniej jednak sprawdza się. Także w prowadzeniu małego gospodarstwa agroturystycznego. Co więcej, na taki cel można też przeznaczyć otrzymane dotacje na agroturystykę. Marketing i promocja to w dzisiejszym świecie podstawa prowadzenia każdego biznesu.

Jak zarobić na agroturystyce?

dotacje na agroturystykęWśród potencjalnych gospodarzy często pojawiają się wątpliwości, czy na agroturystyce można zarobić? Odpowiedź na tak postawione pytanie nie należy do prostych. Zbyt wiele zmiennych trzeba bowiem wziąć pod uwagę. Na lepszej pozycji są z pewnością osoby, mające naturalne predyspozycje do prowadzenia obiektu noclegowego. Są miłe, cierpliwe i uczynne. A do tego lubią ludzi i chętnie witają kolejnych gości. Nie widzą w nich tylko klientów, ale przede wszystkim ludzi, pragnących odpocząć i czerpać z uroków okolicy. Nie bez znaczenia jest też standard oferowanych noclegów. Nawet najbardziej oszczędni turyści szukają możliwie najlepszych warunków do wypoczywania. Opłaca się właśnie na wyposażenie wziąć dotacje na agroturystykę. To jedna z najlepszych wizytówek gospodarzy.

Do tego dochodzi jeszcze jedzenie. Przyjezdni chcą choć przez chwilę zapomnieć o gotowaniu i delektować się smacznym domowym posiłkiem. Serwowanie jedzenia nie jest standardowym rozwiązaniem w biznesie agroturystycznym, ale opłaca się dodać je do zakresu świadczonych usług. Wymaga to nieco więcej wysiłku, ale bardzo się opłaca. Zwiększa bowiem szanse, że goście jeszcze wrócą w dane miejsce. Będą też polecali je swoim znajomym i krewnym. A na tych rekomendacjach oparty jest cały turystyczny biznes. Do uruchomienia własnego gospodarstwa agroturystycznego najlepiej podejść w sposób całościowy. Opłaca się zainwestować i poświęcić maksymalną uwagę na dopracowanie szczegółów. Nawet te najmniejsze składają się bowiem na całościowy obraz danego przedsięwzięcia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here