komornik

Z pewnością wielu z nas zastanawiało się, w jaki sposób wygląda praca komornika. Większości ten zawód kojarzy się bardzo negatywnie. Komornicy postrzegani są jako źli ludzie, którzy przejmują majątek. Jednak prawdą jest to, że jeżeli jesteśmy zadłużeni, to taka osoba ma prawo odebrać należność. Czasami w bardzo bezpośredni czy dotkliwy sposób. Jak dokładnie wygląda praca komornika oraz jakie posiadają uprawnienia? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/komornik-jak-wyglada-praca/

Praca komornika

Osoba na takim stanowisku będzie współpracowała z sądem rejonowym, po prostu prowadzący egzekucję należności dłużnika lub skazanego pełnomocny wyrokiem sądu. Jest to funkcjonariusz publiczny, który działa na podstawie prawa. Nie ustala on jednak wysokości długu, ponieważ wyznacza to sąd, ale jego zadaniem jest sama egzekucja. Komornik posiada dostęp do danych instytucji państwowych takich jak ZUS, GUS czy urząd gminy. Może on ustalać rozmiar i wymiar majątku dłużnika, a także sposób przeprowadzenia egzekucji.

Jakie uprawnienia posiada komornik?

Komornik sądowy działa na zlecenie sądu. Jest to procedura wyższa i bardziej formalna niż wynajęcie odpowiedniej firmy windykatorskiej. Komornik jest to opcja znacznie pewniejsza i solidniejsza prawnik. Jako komornik będziesz wykonywać orzeczenia sądowe dotyczące spraw o rozszerzeniu Zarówno pieniężnym jak i niepieniężnym. Pracując w takim zawodzie mamy prawo do zabezpieczenia spadku, a także dokonaniu pełnego spisu inwentarza danego domostwa czy firmy. W swojej pracy mamy prawo do autonomii i dotyczącej tego, co konkretnie możemy zająć. Wartość wysokość nie może przekraczać postanowienia sądowego.

Co mamy prawo zająć jako komornik?

Jako komornik mamy prawo zająć przede wszystkim: pieniądze – mogą one pochodzić z wynagrodzenia za pracę, możemy zabrać sporo, ponieważ aż 60% długu jeżeli jest on efektem niepłacenia alimentów Czy 50%, w momencie gdy dług ma inną przyczynę. Musimy pozostawić dłużnikowi równowartość minimalnego wynagrodzenia. Podobnie wygląda to z emeryturą. Z kolei możemy zająć nawet cały wynagrodzenie za wykonywanie umów cywilnoprawnych, czyli umów o dzieło i umów zlecenie. Podobnie jest w przypadku należności z konta bankowego, ruchomości czy nieruchomości. Nawet w momencie, kiedy dłużnik jest tylko ich współwłaścicielem. Możemy zająć Przedmioty takie jak sprzęt AGD RTV, ciemny cenne dzieła sztuki czy przedmioty pochodzenia szlachetnego.

Zobacz też: http://www.bankowe.pl/stanie-zarobic-komornik/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here