Rusztowania aluminiowe, rusztowanie elewacyjne

Roboty na elewacji w okresie budowy domu albo podczas odnawiania jego elewacji są w dużej mierze związane z pracą na wysokości. Żeby móc w ogóle podjąć się takiego zadania, trzeba zadbać o dostęp do każdej części elewacji oraz zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. Jedynym sensownym sprzętem będzie tutaj odpowiednie rusztowanie elewacyjne, ale trzeba również wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas jego wyboru.

Wybór rusztowania elewacyjnego – parametry

Wielkość elewacji jest podstawą do oszacowania, jakie rodzaje rusztowań mogą być brane pod uwagę. Najpopularniejsze w naszym kraju rusztowanie warszawskie może być wystarczające przy parterowym domku jednorodzinnym, chociaż i tak nie zapewnia komfortu pracy. Tylko składane rusztowania aluminiowe są rozwiązaniem, które można zastosować do każdego rodzaju elewacji, ponieważ najwyższe z nich umożliwiają pracę nawet na 60 metrach wysokości. Oprócz funkcjonalnego, czyli lekkiego, a jednocześnie wytrzymałego materiału, pod uwagę należy wziąć pożądaną wysokość, szerokość, udźwig oraz sposób montażu poszczególnych elementów konkretnego rusztowania. Wszystko dla ułatwienia i bezpieczeństwa pracy.

Planowana wysokość oraz szerokość elewacji do prac na rusztowaniu

Od zakresu podejmowanych działań uzależniona jest wysokość oraz szerokość rusztowania elewacyjnego. Przy budowach domków jednorodzinnych oraz przy remontowaniu elewacji rusztowanie osiągnie najwyżej 6-8 metrów, ale jeżeli firma podejmuje się również takich prac, jak docieplenia ścian bloków oraz remontowania dachów, wówczas niezbędne staje się rusztowanie o wysokości do 20 m i szerokości 30 m. Większość firm oferująca rusztowania ramowe ma również dokładnie wyliczone zapotrzebowanie na poszczególne elementy rusztowania, włącznie z pomostami.

Udźwig oraz szerokość pomostów – rodzaj prac na rusztowaniu

Rusztowanie elewacyjne niezbędne do przeprowadzenia docieplenia budynku nie musi mieć tak dużego udźwigu, jak rusztowanie stosowane przy budowie ścian, czy ich tynkowaniu. Jednakże właściciel firmy budowlanej decydujący się na zakup takiego sprzętu powinien postawić na profesjonalne rusztowanie o odpowiednim, bezpiecznym udźwigu i stosownej szerokości pomostów. Najczęściej występującą szerokością pomostów rusztowań jest 70 cm i udźwig stosowany przy dociepleniach ok. 200 kg/m 2, ale optymalne parametry dla rusztowania elewacyjnego do każdego rodzaju prac to pomosty o szerokości 110 cm oraz udźwig ok. 500 kg/m 2. 

Sposoby łączenia elementów – szybkość i bezpieczeństwo budowy oraz pracy na rusztowaniu

Na szybkość budowy rusztowania oraz bezpieczeństwo podczas prowadzonych na nim prac ma również wpływ sposób łączenia poszczególnych jego elementów. Wyróżniane są trzy podstawowe typy:

  • szybkie w montażu połączenia zapadkowe – ich wadą jest brak wysokiej sztywności połączenia;
  • dłuższe w montażu połączenia klinowe – zapewniają wysokość sztywność, ale montaż jest czasochłonny i wymaga użycia narzędzi; 
  • łatwe do poziomowania połączenia zaciskowe – wymagany spory nakład pracy przy montażu.

Przede wszystkim trzeba brać pod uwagę zakres i rodzaj prac, a także pracujące przy rusztowaniu inne urządzenia, jak np. wciągarki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here