Rodzaje i zastosowanie tablic interaktywnych

0
1657

Tablice interaktywne to stały element sal lekcyjnych i wykładowych, a także pomieszczeń konferencyjnych. Na uwagę zasługują ich duże możliwości dydaktyczne. Tablice pozwalają na urozmaicenie lekcji, a tym samym wzbudzają większe zainteresowanie wśród uczniów. Dzisiaj skupimy się na omówieniu rodzajów i przykładowego zastosowania tablic multimedialnych.

Jakie wyróżniamy rodzaje tablic interaktywnych?

Analizując ofertę tablic interaktywnych, można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów. Najbardziej popularne są tablice:

– optyczne,

– elektromagnetyczne,

– pojemnościowe,

– w technologii IR.

Tablice optyczne można obsługiwać, wykorzystując dowolny wskaźnik lub palec. Zaletą tablicy optycznej jest wytrzymałość jej powierzchni na uszkodzenia mechaniczne. Nawet ewentualne uszkodzenie nie ma większego wpływu na funkcjonowanie tablicy. Cechą charakterystyczną tablic optycznych jest matowa powierzchnia, która chroni przed pojawianiem się refleksów podczas wyświetlania materiałów. Zaletą tablicy optycznej jest także duża dokładność odczytu.

Tablicę elektromagnetyczną możesz obsługiwać, wykorzystując precyzyjne pisaki. Dużą zaletą tego rodzaju tablicy jest fakt, że może na niej pracować kilka osób jednocześnie. Tablica elektromagnetyczna ma wysoką rozdzielczość. To spory atut szczególnie w przypadku, kiedy konieczne jest dokładne wskazanie jakiegoś punktu.

Na tablicy pojemnościowej również może pracować kilka osób jednocześnie. Obsługa tego rodzaju tablicy odbywa się za pomocą wskaźnika lub palca. Powierzchnia tablicy pojemnościowej jest suchościeralna. Dzięki temu możesz jej używać jako klasycznej, białej tablicy. Tablice pojemnościowe gwarantują wysoką rozdzielczość. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, kiedy musisz zachować dużą dokładność wskazań.

Ostatnim typem są tablice wykonane w technologii IR, która jest także nazywana pozycjonowaniem w podczerwieni. Tablica ta wykazuje dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Matowa powierzchnia skutecznie chroni przed pojawianiem się refleksów.

Gdzie stosowane są tablice interaktywne?

Tablice interaktywne mają szerokie zastosowanie w edukacji. Umożliwiają zapisanie wszystkiego, co działo się podczas zajęć, a następnie przekazanie całego materiału w formie elektronicznej. Na tablicy można jednocześnie wyświetlać dowolne tło. Dzięki temu masz możliwość naniesienia na tablicę kratki, układu współrzędnych czy pięciolinii. To w oczywisty sposób pokazuje to możliwość różnorodnego wykorzystania tablicy.

Tablica interaktywna pozwala na uruchomienie programu edukacyjnego, słownika multimedialnego czy wreszcie na wyświetlenie strony internetowej. Na tablicy można wcześniej przygotować wszystkie materiały dydaktyczne, które mają być wyświetlane podczas zajęć. Wykorzystując tablicę multimedialną, można wzbogacać zdjęcia czy prezentację o praktyczne ćwiczenia. Dzięki tej formie łatwiej jest przekazywać informacje w sposób selektywny.

Odwiedzając stronę avpoint.pl, możesz przejrzeć wysokiej klasy tablice interaktywne. Doradcy z firmy AVPoint pomogą Ci wybrać tablicę, która w 100% spełni Twoje oczekiwania i pozwoli na realizację zaplanowanych prezentacji oraz zajęć dydaktycznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here