Praca w Polsce

Covid-19 i związane z nim ograniczenia spowodował ogromne zmiany na rynku pracy. Wzrosło bezrobocie, pracodawcy ograniczyli nakłady na rozwój pracowników, spadły zarobki. Nastroje pracowników uległy pogorszeniu, pojawiła się obawa przed utratą zatrudnienia, poczucie braku stabilności, niepewność jutra. Są jednak sektory, które nie ucierpiały, a pracownicy mogą liczyć na atrakcyjne zarobki. Które branże są obecnie najbardziej bezpieczne? Gdzie szukać pracy?

Branże odporne na pandemię

Sytuacja związana z pandemią odbiła się na całej gospodarce, jednak są branże, które nic nie straciły, a wręcz zyskały na koronawirusie. Największy rozwój odnotowała branża e-commerce. Rząd wprowadził ograniczenia związane z wyjściem z domu, dlatego życie przeniosło się do internetu. Wzrosło zainteresowanie e-zakupami, firmy prowadzące tego typu działalność odnotowały widoczny wzrost. Dobry okres przeżywają również firmy zajmujące się dostawą jedzenia do domu. Domowy catering stał się alternatywą do zamkniętych barów i restauracji. Na internetowych zakupach zyskały firmy kurierskie i logistyczne, które wyszły naprzeciw oczekiwaniom klientów i wprowadziły udogodnienia, zwiększające bezpieczeństwo. Na kryzysie zyskały również spółki medyczne, producenci środków odkażających, rękawiczek, maseczek ochronnych, testów itp. Dochody zwęszyła także branża związana ze szkoleniami zdalnymi. Nauka stacjonarna została wstrzymana, dlatego osoby, chcące rozwijać swoje kompetencje, musiały przenieść się do cyfrowej rzeczywistości. Kolejną grupą, która nie straciła na pandemii, są programiści i informatycy. Specjaliści są nieustannie poszukiwani, a w okresie pandemii firmy zatrudniają ich do przygotowania procesów cyfryzacji czy wsparcia branży e-commerce.

Sytuacja w Polsce – gdzie najlepiej pracować?

Stopa bezrobocia w Polsce wynosi obecnie 5,8%, jednak sytuacja znacznie się różni w poszczególnych województwach. Najgorszy stan jest w województwie woj. warmińsko-mazurskim, gdzie stopa bezrobocia wynosi 10,6%. Niewiele lepiej wypadają województwa podkarpackie, kujawsko-pomorskie, świętokrzyskie oraz zachodniopomorskie. Największe bezrobocie obserwuje się w woj. mazowieckim, śląskim i wielopolskim. Zarobki również są zróżnicowane. Najwięcej mogą zarobić mieszkańcy regionu warszawskiego, województwa pomorskiego, dolnośląskiego oraz małopolskiego a najniższe pensje otrzymują osoby pracujące w województwie warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim oraz podkarpackim. Najlepiej zarabiają pracownicy branży teleinformatycznej, finansowej i ubezpieczeniowej, a także górnictwa i wydobywania. Najgorsze płace są w usługach dla ludności, nauce i szkoleniowe.

Poszukiwanie pracy – gdzie szukać ciekawych ofert?

Osoby, które chcą zmienić zatrudnienie lub dopiero wchodzą na rynek zawodowy, powinny szukać zatrudnienia w sektorach, które nie odczuły negatywnego skutku pandemii. Nie wiadomo, co przyniosą najbliższe miesiące, dlatego lepiej zrezygnować z pracy w usługach, która jest mało stabilna. Warto pomyśleć o przekwalifikowaniu się, które pozwoli zwiększyć swoje kompetencje, a tym samym zapewni większą konkurencyjność na rynku pracy. Osoby szukające pracy powinny przede wszystkim skupić się na szukaniu pracy przez internet, ponieważ obecnie w sieci dostępnych jest najwięcej ofert. Ciekawe ogłoszenia z różnych regonów Polski i Europy można znaleźć na portalu Gowork https://www.gowork.pl/praca. Warto również regularnie zaglądać do serwisów lokalnych, sprawdzać ogłoszenia na stronach branżowych. Efektywnym sposobem na znalezienie zatrudnienia jest nawiązanie kontaktu z wybraną firmą. Warto wysłać swoje CV, bo może się okazać, że jest wolny wakat. Pomoc w szukaniu pracy oferują również agencje zatrudnienia, które łączą pracodawców i pracowników. W dobie wszechobecnej cyfryzacji warto również założyć swój profil w serwisach społecznościowych specjalizujących się w kontaktach zawodowo-biznesowych. Na strony zaglądają rekruterzy, którzy szukają zarówno specjalistów, jak i pracowników szeregowych.

Ciężko dokładnie określić, jak będzie wyglądał rynek pracy w najbliższej przyszłości. Covid-19 może jeszcze zaatakować, nie wiadomo, jakie obostrzenia zostaną wprowadzone. Warto nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości, zdobyć potrzebne kompetencje i czuć się pewnie w tych niepewnych czasach. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here