Wielkimi krokami zbliża się koniec kwietnia, a więc czas, w którym Polacy zobowiązani są do złożenia zeznań podatkowych o wysokości osiągniętego w 2019 roku dochodu. Wielu obywateli obawia się sporządzania deklaracji samodzielnie, z pomocą przychodzi jednak PIT online, czyli możliwość skorzystania z rządowego programu Twój e-PIT lub jednej z darmowych aplikacji internetowych do rozliczania się z fiskusem.
- Dwie drogi złożenia deklaracji PIT online
- Program PIT – który wybrać?
Składanie PIT online jest wygodne nie tylko dla podatników, którzy mogą spełnić swój obowiązek podatkowy nie wychodząc z domu. Taką formę preferuje również Ministerstwo Finansów, oferując podatnikom nagrodę za przesłanie deklaracji elektronicznie. Każdy, komu należny jest zwrot podatku i złoży swój PIT online, otrzyma wypłatę z US w terminie 45 dni zamiast regulaminowych 90.
Dwie drogi złożenia deklaracji PIT online
Podatnik, który chce rozliczyć swój PIT online, może wybrać jedną z dwóch możliwości. Pierwsza jest stosunkowo nowa, ponieważ obowiązuje od roku 2019. Usługa Twój e-PIT to rządowy program, skierowany do podatników rozliczających się ze swoich dochodów na formularzach PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38. Z usługi mogą skorzystać więc nie tylko osoby, które osiągają dochody z umowy o pracę, umowy zlecenie, emerytury lub renty, ale również:
- podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą,
- właściciele nieruchomości, rozliczający dochody z najmu prywatnego,
- podatnicy, którzy w 2019 roku osiągnęli dochody z handlu kryptowalutami, udziału w spółkach z osobowością prawną lub odpłatnego zbycia papierów wartościowych.
Aby skutecznie rozliczyć PIT 2019 przez usługę Twój e-PIT, trzeba dysponować danymi do logowania, czyli numerem PESEL (lub NIP i datą urodzenia) oraz kwotą przychodu z rozliczenia z 2018 roku. Do swojego konta można zalogować się również używając Profilu Zaufanego. Na koncie na podatników czekają gotowe już zeznania podatkowe, które można sprawdzić i dowolnie modyfikować. Utworzone w ten sposób zeznanie podatkowe wystarczy zatwierdzić, a PIT dotrze do właściwego urzędu skarbowego szybko i bez komplikacji.
Drugą metodą jest utworzenie i przesłanie PIT przez jedną z dostępnych aplikacji internetowych. To narzędzie wymaga wpisania danych osobowych podatnika oraz uzupełnienia wymaganych informacji o wysokości dochodu i przysługujących ulgach podatkowych. Wszystko odbywa się jednak w łatwym w obsłudze kreatorze deklaracji.
Program PIT – który wybrać?
Usługa Twój e-PIT zdobywa coraz większą popularność, jednak wciąż wielu podatników do rozliczenia z fiskusem wykorzystuje program PIT online. Tego typu aplikacje są szeroko dostępne – można je ściągnąć na swój osobisty komputer lub smartfon, często stanowią również dodatek w formie płyty, dołączony, np. do Gazety Podatkowej lub innej prasy.
Zaletą programu PIT jest możliwość wygenerowania deklaracji PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub innej deklaracji w każdym momencie i dogodnej dla siebie chwili. Program PIT nie tylko przeprowadzi podatnika krok po kroku przez cały proces tworzenia deklaracji, ale również pozwoli mu na swobodne określenie Organizacji Pożytku Publicznego, na rzecz której podatnik chciałby oddać swój 1% podatku. Praca z kreatorem deklaracji ma jeszcze jeden plus – jest łatwa i szybka, dlatego z utworzeniem zeznania poradzą sobie nawet osoby niezaznajomione z przepisami podatkowymi. Ważne jest jednak aby wybrać program PIT, który jest na bieżąco aktualizowany i dostosowany do najnowszych przepisów podatkowych.