Nowelizacja kodeksu pracy – zmiany, z którymi warto się zapoznać.

Kodeks pracy jest jednym z najczęściej nowelizowanych aktów prawnych, a szczególnie w ostatnim czasie. Sprawdź, jakie zmiany zaszły i czego dokładnie dotyczą.

Od 1 stycznia 2019 roku obowiązuje kilka z mian w kodeksie pracy, które warte są nie tylko uwagi, ale przede wszystkim bliższego poznania. Mogą one okazać się szalenie istotne z punktu widzenia pracownika oraz pracodawcy. Nowelizacja dotyczy między innymi świadectwa pracy, przechowywania dokumentacji pracowniczej czy wynagrodzenia. Informacje są też obligatoryjne w wielu przypadkach i nie pozostawiają pola wyboru, jak miał to miejsce np.: w sposobie wypłaty wynagrodzenia do 31.12.2018. Jakie zmiany zaszły w kodeksie i kogo dokładnie dotyczą?

Wynagrodzenie do ręki to przeszłość

Jedną z podstawowych zmian dotyczących świadczenia pracy jest sposób wypłaty wynagrodzenia. Do 2018 roku wynagrodzenie można było odbierać w dwóch formach. Pierwsza z nich dotyczyła formy gotówkowej wypłacanej przykładowo do 1 czy 10 każdego miesiąca, a druga to przelew na rachunek bankowy. Po nowelizacji ustawy możliwa będzie wyłącznie forma przelewu na rachunek. Zmiana jednak nie powinna znacząco się odbić ani na pracowniku, ani na pracodawcy, ponieważ ponad 70% pracowników i tak otrzymywało wynagrodzenie na rachunek płatniczy.

Okres i sposób przechowywania akt pracownika

Znaczącym zmianom w kodeksie pracy uległy formy przechowywania akt pracowniczych. Dotyczą one nie tylko czasu przechowywania, ale równie sposobu przechowywania. Do roku 2018 akta musiały być przechowywane przez okres 50 lat. Dotyczyło to zarówno akt osobowych, jak i stosunku pracy. Po 31.12. 2018 okres ten skrócono do 10 lat.

Zmiany dotyczą również przekazywania nie tylko świadectwa pracy, ale sposobu przechowywania akt. Pracodawca będzie musiał przekazać pracownikowi takie informacje, jak czas przechowywania dokumentacji, sposób przechowania czy możliwość jej zniszczenia w przypadku nieodebrania.

Czy zmiany znacząco wpływają na funkcjonowanie przedsiębiorstw?

Zmiany nie powinny znacząco wpłynąć na funkcjonowanie firm czy nawet pracowników. Są jednak na tyle istotne, że ułatwiają funkcjonowanie przedsiębiorstw. Ponad dwa lata Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy koordynuje prace związane ze stworzeniem zupełnie nowych przepisów w tej kwestii. Dalsze zmiany są nadal opracowywane i kwestią czasu jest ich publikowanie.

Z szerzej omówionymi informacjami na temat nowelizacji kodeksu pracy można zapoznać się w artykułach fachowych takich jak: „Zmiany prawne w 2019, które mogą Cię dotyczyć. Nowy kodeks pracy”.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here