Jak możesz zwiększyć swoje szanse na nowe mieszkanie?

Chcąc kupić swoją własną nieruchomość nie sposób ominąć licznych problemów, które pojawiają się na naszej drodze. Jak sprawić, by były one łatwiejsze do pokonania? Przedstawiamy kilka wskazówek.

Wysokość wkładu własnego

Niezwykle ważny, szczególnie od początku tego roku, jest wkład własny. Im wyższa jego wysokość, tym mniejsze koszty trzeba będzie ponosić w związku z zaciągniętym kredytem. Dlatego, jeśli zamierzasz w niedalekiej przyszłości kupić własne mieszkanie lub dom, najpierw postaraj się jak najwięcej zaoszczędzić.

Zadbaj o historię w BIK-u

Raport BIK-u mówi wszystko o Twoich finansach. Jeśli terminowo spłacasz raty, nie poręczyłeś kredytu osobie, która zalega z płatnościami, z pewnością nie masz się czym martwić. Natomiast, jeśli przez pewien okres byłeś nierzetelnym kredytobiorcą, postaraj się to jak najszybciej zmienić. Próba odbudowania swojej wiarygodności, jako dłużnika, jest niezwykle ważna. Jeśli zaczniesz terminowo wywiązywać się ze zobowiązań, bank na pewno to zauważy i doceni.

Porównaj oferty różnych banków

W codziennym życiu staramy się dokonywać jak najwłaściwszych wyborów. Analogicznie powinniśmy podejść do kwestii zaciągania kredytu. Nie musimy, a wręcz nie możemy ubiegać się o kredyt w pierwszym lepszym banku. Oferta banków, choć zbliżona, potrafi różnić się elementami, które przyprawią nas o dodatkowe koszty. Warto więc udać się do kilku banków i bliżej zapoznać z aktualnymi warunkami kredytów hipotecznych.

Wybierz mieszkanie lub dom

Bądź klientem zdecydowanym i odpowiednio przygotowanym. Zanim wybierzesz się do banku, przyjrzyj się ofercie mieszkań i domów. Być może nieruchomość o określonych przez Ciebie parametrach można kupić w niższej cenie, lepszej lokalizacji lub w wyższym standardzie. Gdy jesteś na bieżąco, istnieje większe prawdopodobieństwo znalezienia takiej oferty, która jak najpełniej spełni Twoje oczekiwania.

Bądź wiarygodny

Wybierając się do banku realnie oceń swoją sytuację finansową. To jakie masz przychody i wydatki, jest niezwykle cenną, wręcz fundamentalną informacją dla banku. Nawet jeśli będziesz chciał ukryć jakiekolwiek zobowiązania, trudności w spłacie kredytów czy obecne zadłużenie, nie ujdzie ci to na sucho. Bank zanim przyzna Ci kredyt, dokładnie przyjrzy się Twojej kondycji finansowej, Nie warto więc zatajać żadnych informacji, które mogą w jakikolwiek sposób przyczynić się do oceny Twojej zdolności kredytowej. Dzięki wglądowi do Twojego konta, bank uzyska pełne informacje o tym, jak gospodarujesz swoimi finansami. 

Powiedz ile zarabiasz

Do kwestii zarobków podejdź na poważnie. Nie fantazjuj i nie zawyżaj swoich przychodów, tylko dlatego, że chciałbyś otrzymać wyższy kredyt. Zbyt duże, comiesięczne raty mogą okazać się sporym obciążeniem dla Twojego budżetu i z ledwością uda Ci się spłacać kolejne raty. A przecież nie chodzi o to, aby wywołać zamieszanie w Twoich wydatkach. Warto pamiętać, że kredyt zaciągamy na wiele lat i należałoby rozsądnie podejść do kwestii jego spłacania. Musisz także liczyć się z sytuacjami, które w przyszłości mogą negatywnie wpłynąć na Twoją kondycję finansową i utrudnić spłatę kolejnych rat.

Sprawdź ofertę mieszkań w Warszawie

Aktualne zobowiązania finansowe

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem produktów bankowych, jesteś w dobrym położeniu. Oczywiście, o ile są to oszczędności, a nie kredyty. Jeśli masz kredyty, lepiej je spłać aby nie stanowiły dodatkowej pozycji na liście wydatków. Nie należy zapominać także o dodatkowych kredytach, które zaciągnęliśmy w parabankach. Tego też nie da się ukryć. Bank dowie się o wszystkim, a później nas z tego rozliczy, wystawiając odpowiednią ocenę zdolności kredytowej.

Weź kredyt z rodziną

Możesz wziąć kredyt z członkami rodziny. Ty będziesz właścicielem, a oni będą spełniać rolę dodatkowego zabezpieczenia dla banku. Jeśli masz taką możliwość, zastanów się i przedyskutuj taką ewentualność z rodzicami lub rodzeństwem, którzy mogą Ci pomóc w nabyciu własnego mieszkania

 Gethome.pl – portal nieruchomości na sprzedaż i wynajem

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here