Życie jest pełne niespodzianek, także tych nieprzyjemnych i zdarzają się sytuacje, które wymagają wydanie większej kwoty pieniędzy, np. poważna awaria samochodu, zniszczenie mieszkania itd.
Co wtedy robić? Jeśli mamy oszczędności, sprawa jest prosta do rozwiązania. W innym przypadku nie załamujmy się, a brakujące pieniądze po prostu pożyczmy. Może uratuje nas rodzina, przyjaciel, a jeśli nie – weźmy kredyt bankowy.
Czym jest kredyt bankowy? Czy można wymiennie nazywać go pożyczką?
Kredyt bankowy to pisemna umowa zawarta między konsumentem a bankiem. Bank zobowiązuje się do udostępnienia określonej kwoty pieniężnej na pewien czas, a kredytobiorca ma wykorzystać te pieniądze zgodnie z przeznaczeniem, co określone jest w warunkach umowy. Ponadto musi je zwrócić wraz z należnym bankowi wynagrodzeniem w postaci prowizji oraz odsetek. Czy kredyt konsumencki można więc nazywać pożyczką? Musimy pamiętać, że różnice prawne między pożyczką a kredytem są znaczące. Kredytu mogą udzielać wyłącznie banki, a umowy kredytowe są regulowane prawem bankowym. Oznacza to, że muszą zawierać informacje na temat terminu zwrotu środków, opłat związanych z udzieleniem kredytu, prowizji i odsetek. Pożyczka natomiast może być udzielana przez każdego, kto posiada wolne środki, a przy kwotach poniżej 500 zł nie jest wymagana umowa w formie pisemnej. Nie ma także żadnych ograniczeń dotyczących wysokości odsetek, co wykorzystują niektóre firmy, udzielające pożyczek osobom, które ze względu na swoją sytuację finansową (np. brak pracy, a co za tym idzie – wynagrodzenia), nie mogą otrzymać kredytu bankowego. Tego bowiem nie dostaną osoby, które nie są w stanie udokumentować, iż mają dochód, który pozwoli im na spłatę zobowiązania, w związku z czym są niewiarygodne dla banku, czyli nie mają zdolności kredytowej rozumianej jako możność terminowej spłaty zobowiązań.
Rodzaje kredytów. Czym jest kredyt bankowy konsumencki?
Występuje kilka podstawowych kryteriów rozróżniania kredytów. Kredyt konsumpcyjny przeznaczony jest na zaspokojenie określonych bieżących potrzeb kredytobiorcy – zaciąga się go na przykład na zakup samochodu, komputera czy remont mieszkania. Okres spłaty może wynosić od kilku miesięcy do kilku lat. Kredytu hipotecznego zaś udziela się na zakup nieruchomości (mieszkanie, dom, działka budowlana) lub realizację inwestycji budowlanej. Jednym z rodzajów kredytów jest też karta kredytowa, czyli zobowiązanie, które połączone jest z limitem kredytowym przyznanym przez bank. Wielu klientów korzysta z limitu kredytowego (dozwolony debet), do którego możemy się zadłużać. Limit ten ma charakter odnawialny, co oznacza, że każdy wpływ na konto zmniejsza zadłużenie i jednocześnie zwiększa wartość dostępnych środków. Taki produkt jest płatny, a najczęściej ponosimy opłatę w postaci prowizji za jego przyznanie lub bank pobiera odsetki od wykorzystanego kredytu.
W życiu zdarzają się sytuacje, gdy brakuje pieniędzy. Odpowiedzią na nasze potrzeby jest kredyt bankowy, który pozwoli sfinansować pilne wydatki. Jeśli mamy stały dochód i terminowo spłacaliśmy dotychczasowe zobowiązania, nie będziemy mieli problemu z tym, by go otrzymać. Poznaj ofertę: https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/kredyty