systemy kominowe

Każdego roku słyszy się o tragediach, w których ginie cała rodzina lub wiele osób ląduje w ciężkim stanie w szpitalu z powodu zatrucia tlenkiem węgla. Przyczyną jest pożar sadzy w nieczyszczonych kominach. Większość takich zjawisk kończy się jedynie dużym strachem, jednak są również tragiczne zakończenia, które powinny być przestrogą dla każdego z nas. W trosce o swoje zdrowie i bezpieczeństwo bliskich warto dowiedzieć się, jak zmniejszyć ryzyko zatrucia się tlenkiem węgla.

Objawy wskazujące na pożar sadzy w kominie

Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda pożar sadzy w kominie, a także do czego może prowadzić takie zaburzenie, Jeśli sadze w nieczyszczonym systemie kominowym zaczną się palić widoczny może być gęsty dym, a także iskry i głośne stukanie. Jeśli usłyszysz i zobaczysz takie objawy nie zwlekaj i koniecznie zadzwoń po straż pożarną. W oczekiwaniu na pomoc należy określić, czy sprzęty i meble, które znajdują się w pobliżu komina nie zaczynają się tlić. Dodatkowo warto zgasić kocioł i szczelnie go zamknąć. Wydawać się może, że nowoczesne systemy kominowe działają w prawidłowy sposób, jednak prawda jest taka, że w ich budowie po latach mogą pojawić się pęknięcia, przez które tlenek węgla i trujący dym dostaną się do domu.

Co warto wiedzieć o tlenku węgla – czad to cichy zabójca

Tlenek węgla, czyli czad jest niewidoczny. Nie da się go zobaczyć, ani wyczuć, przez to właśnie nazywany jest cichym zabójcą. Jest to trujący dym, który powstaje podczas spalania węgla, drewna, świecy i benzyny. Problem z palącą się sadzą i wytwarzaniem trującego czadu zazwyczaj pojawia się w domach, w których wykorzystywany jest system kominowy węglowy lub zasilany na drewno. Dla  zachowania bezpieczeństwa w domu i zadbania o zdrowie domowników konieczne jest regularne czyszczenie i uszczelnianie komina.

W jaki sposób chronić się przed zatruciem tlenkiem węgla?

Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko palenia się sadz i zatrucia tlenkiem węgla to konieczne jest robienie przeglądu komina przynajmniej raz w roku. Przegląd to jednak nie wszystko, konieczne jest również jego dokładne i profesjonalne czyszczenie.

Problem z palącą się sadzą i trującym czadem pojawia się nie tylko w domach prywatnych, ale także budynkach mieszkalnych. Warto przypominać właścicielowi budynku o regularnym czyszczeniu systemu kominowego, by niedoszło do tragedii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here