Jak zaplanować oszczędzanie w 2020 roku

Jeśli chcesz zacząć oszczędzać, nowy rok jest ku temu najlepszą okazją. Niech odkładanie pieniędzy stanie się Twoim noworocznym postanowieniem. Sprawdź, jak zaplanować oszczędzanie, aby było skuteczne i wiązało się ze sporymi zyskami.

Lista postanowień noworocznych sporządzona przez większość Polaków zaczyna się często od stwierdzenia: zacznę wreszcie oszczędzać. Niestety tylko nielicznym udaje się je zrealizować. Dlaczego? Trudność może polegać na braku planu, więc warto się do tego odpowiednio przygotować.

1. Wypisz miesięczne wydatki

Częstą wymówką osób nieoszczędzających jest rzekomy brak środków. Tymczasem wystarczy wypisać miesięczne koszty – szybko okaże się, jak wiele pieniędzy „ucieka przez palce”. Dzięki temu „czarno na białym” otrzymasz listę tych wydatków, bez których da się żyć i które nie są związane z zaspokajaniem najważniejszych potrzeb. Wystarczy ich unikać (w miarę możliwości), aby uzyskać dodatkowy kapitał przeznaczony do oszczędzania.

2. Wybierz odpowiednie produkty oszczędnościowe

Oszczędzanie do tzw. skarpety nie jest polecane, dlatego warto postawić np. na produkty bankowe. Bezpiecznym rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe, dzięki któremu można regularnie odkładać środki.

Zastanawiasz się, jak wybrać dobre konto oszczędnościowe? Zwróć uwagę na takie kwestie jak np.:

  • oprocentowanie – niech będzie wyższe niż średnia wartość, co zapewni ponadprzeciętne zyski; przykładem może być Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku, w ramach którego można uzyskać nawet do 2% w skali roku;
  • opłaty za prowadzenie rachunku – aby oszczędzanie było opłacalne, bank nie może pobierać opłat z tego tytułu;
  • prowizja za wypłatę środków – często jest tak, że pierwszy przelew jest bezpłatny lub na koniec miesiąca bank zwraca opłatę, gdy nie dojdzie do wypłaty kapitału.

Decydując się na gromadzenie środków w ramach konta oszczędnościowego, trzeba pamiętać o regularności. Najlepiej aktywować tzw. zlecenia stałe, traktując oszczędzanie jako jeden z rachunków do opłacenia.

3. Oszczędzaj ile możesz, ale systematycznie

Nikt nie mówi, że każdego miesiąca musisz odkładać dokładnie 500 zł miesięcznie. Oszczędzaj tyle, ile możesz – zgodnie z sytuacją materialną w danym okresie. Rób to jednak regularnie – bez żadnych wymówek, że w kolejnym miesiącu odłożyć dwa razy tyle.

4. Większą kwotę zdeponuj na lokacie

Jeżeli uda Ci się odłożyć większą kwotę, np. rzędu kilku tysięcy złotych, pomyśl o założeniu lokaty. W ten sposób będziesz dalej pomnażać pieniądze, mając szansę na osiągnięcie jeszcze wyższych zysków.

Deponując środki, oszczędzanie na koncie możesz zacząć od nowa, co pozwoli uzyskać kolejny kapitał z myślą o lokacie. 

Oszczędzanie nie jest trudne – wystarczy tylko odpowiednia motywacja. Wejdź więc w 2020 rok z nowym postanowieniem, które dotrzymasz.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here