Hosting współdzielony czy serwer VPS

Hosting współdzielony czy serwer VPS? To dylemat, przed którym staje wielu właścicieli dopiero uruchamianych serwisów internetowych. Każde z tych rozwiązań ma wady i zalety. Warto je poznać przed podjęciem decyzji.

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest serwer współdzielony. Należy jednak wiedzieć, że nie zawsze będzie to odpowiedni wybór. Trzeba zatem wziąć pod uwagę takie rozwiązanie jak serwer VPS. Przyjrzyjmy się obu tym opcjom.

Hosting współdzielony

Co rozumiemy przez określenie hosting współdzielony? To tak naprawdę współdzielenie przestrzeni dyskowej serwera z innymi użytkownikami. Korzystając z hostingu współdzielonego, można bez problemu uruchomić niewielki serwis czy prostą stronę internetową. Nie trzeba tak naprawdę zaprzątać sobie głowy zarządzaniem serwerem, wszystkimi aspektami technicznymi jego działania zajmuje się administrator serwera. Niestety, pewnym mankamentem może być to, że wszyscy użytkownicy takiego serwera mają wspólne IP. Jeśli któryś z użytkowników trafi na czarną listę spamerów, ucierpią na tym również pozostali użytkownicy hostingu współdzielonego.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że hosting współdzielony nie jest dla każdego. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się przy dużych serwisach, często odwiedzanych portalach, sklepach z dużym ruchem i wszędzie tam, gdzie jest potrzebne zapewnienie dużej płynności i szybkości działania przy dużym obciążeniu. Za to hosting współdzielony będzie idealnym rozwiązaniem dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodą z działalnością online i prowadzeniem strony internetowej. Nie trzeba bowiem dokonywać samodzielnej konfiguracji serwera, a przy rozwiązywaniu różnych problemów technicznych zwykle pomaga biuro obsługi. Prędzej czy później przyjdzie jednak taki moment, gdy konieczne będzie przeniesienie się na serwer VPS

Serwer VPS

Serwer VPS (Virtual Private Server), czyli prywatny serwer wirtualny, to bardziej zaawansowane rozwiązanie dla bardziej wymagających użytkowników. Często nazywa się go etapem pośrednim między najprostszym hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Wybierając VPS otrzymujemy co prawda serwer wirtualny, ale jednocześnie dostajemy gwarancję mocy obliczeniowej.

Należy podkreślić, że serwer VPS daje użytkownikowi pełną kontrolę nad zasobami i nad zainstalowanymi aplikacjami. Wszystko dlatego, że wraz z serwerem VPS otrzymujemy nasze własne pliki, własne procesy, alokację zasobów i własne aplikacje. Jednocześnie trzeba zauważyć, że wraz z serwerem VPS znikają pewne ograniczenia charakterystyczne dla hostingu współdzielonego. Można tu wymienić na przykład brak ograniczeń użytkownika przy VPS, możliwość zainstalowania własnego systemu i dużych, skomplikowanych aplikacji. Serwer VPS można dowolnie konfigurować, co nie było możliwe w hostingu współdzielonym.

Należy dodać, że serwer VPS może mieć parawirtualizację lub pełną wirtualizację. W pierwszym przypadku nie ma możliwości modyfikacji jądra systemu, trzeba korzystać z tej samej rodziny systemu. Przy pełnej wirtualizacji nie ma takich ograniczeń, można uruchomić dowolny system.

Warto dokładnie zastanowić się, jakie są potrzeby naszego projektu internetowego, jak dużych zasobów będziemy potrzebowali i pod tym kątem dokonać wyboru odpowiedniego serwera. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here