Zdolność kredytowa – kto ma szansę na kredyt?

Wiele mówi się o tym, jak bardzo istotna jest zdolność kredytowa, aby dostać kredyt w banku. Jednakże jest to ważne pojęcie także dla osób, które interesują się tylko pożyczkami pozabankowymi. Wbrew pozorom każda osoba musi ją mieć, niezależnie od tego, od jakiej instytucji finansowej, chce pożyczyć pieniądze. Czym jest zdolność kredytowa i dlaczego jest tak ważna?

Zdolność kredytowa – czyli czy stać Cię na kredyt

Mówiąc w bardzo dużym skrócie, zdolność kredytowa to zdolność do spłacenia pożyczki lub kredytu, o który wnioskujemy w wyznaczonym terminie oraz w ustalonej wysokości. Każdy bank czy firma pożyczkowa mogą wyliczać ją inaczej. Jednak zawsze jej celem jest sprawdzenie, czy stać nas na spłatę kredytu albo pożyczki. Jak wysoka będzie zdolność zależy przede wszystkim od wysokości i źródła dochodów, jednak liczy się też wiek kredytobiorcy czy suma miesięcznych wydatków na tak zwane życie. Co ciekawe może na nią rzutować też historia kredytowa, która również jest oceniana przed wydaniem decyzji o udzieleniu pożyczki.

Pozytywne i negatywne wpływy na zdolność

Nie da się ukryć, że są czynniki, które pozytywnie wpływają na zdolność kredytową, ale są i elementy, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ, a co za tym idzie, nawet uniemożliwić skorzystanie z kredytu. Korzystnie na naszą zdolność wpływa przede wszystkim wysokość dochodów – jeśli zarabiamy powyżej średniej krajowej, możemy liczyć na nawet o 10% wyższą zdolność kredytową niż osoby zarabiające mniejsze kwoty. Dla banków i firm pożyczkowych liczy się też stabilność uzyskiwanych dochodów. Najlepsza jest zawsze umowa o pracę na czas nieokreślony, jednakże obecnie akceptowane są też umowy zlecenie, umowy o dzieło, renty, emerytury czy inne legalnie pozyskiwane dochody.

Co jeszcze ma znaczenie? Przede wszystkim relacja dochodów do wydatków. Szacuje się, że aby mieć zdolność kredytową, nasze wydatki nie mogą przekroczyć 50% osiąganych dochodów. Im więcej pieniędzy nam zostaje po opłaceniu wszystkich stałych wydatków, na tym wyższą zdolność możemy liczyć. Negatywne lub pozytywne znaczenie może mieć wiek. W wypadku kredytów gotówkowych nawet emeryci i renciści mogą liczyć na dobry kredyt, ponieważ mają stałe źródło dochodu gwarantowane przez państwo. Natomiast osoby młodsze mają większe szanse na duże sumy kredytów, na przykład kredyt hipoteczny. Warto wiedzieć, że liczy się też cel kredytu.

Negatywnie na zdolność mogą rzutować przerwa w ciągłości zatrudnienia czy też częste zmienianie pracy. Mniejszą szansę na kredyt mają też osoby, które prowadzą swoją działalność gospodarczą krócej niż przez 12 miesięcy. Część banków w ogóle nie udziela kredytów osobom, które nie prowadzą swojej firmy przez co najmniej rok. Także zbyt krótka historia kredytowa może być przeszkodą. Jeśli klient nie ma żadnego wpisu w BIK, a chce uzyskać duży kredyt hipoteczny, to bank może go nie udzielić, ponieważ nie ma jak sprawdzić jego wiarygodności. Wszelkiego typu opóźnienia w spłatach rachunków za media też zmniejszają szansę na kredyt. Osoby, które mają zadłużenie lub negatywne wpisy w BIK, nawet przy wysokich dochodach zostaną natychmiastowo odrzucone przez bank.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here