Zdolność kredytowa, a leasing i wynajem długoterminowy samochodu

Leasing to od wielu lat bardzo częsta forma finansowania różnych środków trwałych dla firmy. Na podstawie takiej umowy firma leasingowa kupuje dla przedsiębiorcy dany przedmiot i oddaje go w użytkowanie temu przedsiębiorcy. W zamian za to leasingobiorca zobowiązuje się spłacać raty leasingowe według zawartej umowy. Istnieje również, jeszcze mało popularny na polskim rynku, leasing dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Jest to leasing konsumencki.

Leasing samochodu

Jak łatwo się domyślić, leasing samochodu jest najczęstszą i najchętniej wybieraną formą leasingu wśród przedsiębiorców prowadzących własną działalność gospodarczą. Według statystyk co druga firma korzysta z leasingu samochodu, którego średnia wartość wynosi około dziewięćdziesiąt tysięcy złotych.

Procedura załatwiania jest taka sama jak w każdym innym przypadku. Przedsiębiorca wskazuję u dealera samochodów model, który firma leasingowa kupuje i od razu oddaje w użytkowanie leasingobiorcy, komentuje ekspert Leasetake.

Większość firm leasingowych stosuje uproszczony system zawierania umowy. Wystarczy dostarczyć dokumenty osobiste osób upoważnionych do reprezentowania firmy oraz jej dane rejestrowe. Dodatkowo przedsiębiorca powinien przedstawić dochód i przychód za miniony rok podatkowy. Alternatywą dla leasingu jest opcja wynajmu.

Wynajem długoterminowy

Wynajem długoterminowy jest świetną alternatywa dla leasingu samochodowego. Polega to na wynajmie auta od firmy prowadzącej taką działalność na okres wskazany w umowie. Może to być wynajem na krótszy okres czasu jak i długoterminowy. Zaletą jest to, że wszystkie koszty eksploatacji samochodu leżą po stronie firmy wynajmującej pojazd, gdyż jest jego właścicielem.

Jedynymi wymogami jest określenie rocznego przebiegu kilometrów jakie samochód osiągnie poprzez stałe użytkowanie, a okres umowy mieści się w przedziale od dwóch do pięciu lat. Należy zaznaczyć, że firma lub osoba wynajmująca samochód nie będzie nigdy jego właścicielem. Samochód jest natomiast cały czas własnością firmy, która udziela w formie najmu auto.

Leasing czy wynajem?

Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw najdogodniejszą opcją do wybrania jest wynajem długoterminowy samochodu. Przemawia za tym przede wszystkim to, że nie potrzebne są formalności w postaci potwierdzeń dochodów i przychód za rok podatkowy. Dodatkowo wynajem długoterminowy nie ma żadnego wpływu na zdolność kredytową, jak w przypadku umowy leasingowej. Dlatego jest to opcja szczególnie chętnie wybierana przez mniejsze firmy i osoby fizyczne nie posiadające działalności gospodarczej.

[Głosów:16    Średnia:3.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here