Jak zdefiniować role i obowiązki w systemie zarządzania jakością opartym na IATF 16949?

IATF 16949, w połączeniu z normą ISO 9001:2015 jest specyfikacją techniczną stanowiącą podstawy funkcjonowania przedsiębiorstw w branży motoryzacyjnej na całym świecie. Jak zdefiniować role i obowiązki w tym systemie?

Jak ustalić właściwy tor przemian? 

Wdrożenie standardu IATF 16949:2016 dotyczącego systemu zarządzania jakością w przemyśle motoryzacyjnym pozwala wygenerować przedsiębiorstwom znaczną przewagę konkurencyjną, jak również zmniejszyć koszty produkcji lub propagować budowanie marki na silnych fundamentach. Jednak, aby uzyskać te wszystkie korzyści, konieczne jest przestrzeganie zasad i prawidłowe wdrożenie normy na czym czuwa pełnomocnik IATF.  

Pełnomocnik IATF może pracować zarówno jako wsparcie dla danej korporacji, jak i działać jako strona trzecia podczas przeprowadzania audytów. Dzięki temu jest to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów. Osoby, które są zainteresowane szkoleniem na pełnomocnika IATF, mogą dowiedzieć więcej o kursie na stronie: https://szkolenia.bureauveritas.pl/q03-pelnomocnik-ds-iatf-169492016/.  

Jaka jest rola najwyższego kierownictwa? 

Podobnie jak w przypadku każdego innego standardu systemu zarządzania, jego skuteczność zależy w dużej mierze od zaangażowania najwyższego kierownictwa i tego, jak skutecznie sugeruje się ono wytycznymi pełnomocnika IATF. Wymagania te w większości pochodzą z ISO 9001:2015, ale zostały one uzupełnione w IATF 16949:2016. 

Każda organizacja, która planuje wdrożyć system zarządzania jakością certyfikowany zgodnie z IATF 16949, powinna mieć świadomość wagi przydzielania ról i obowiązków pracownikom.  

Są to jedne z kluczowych elementów, które mają wielki wpływ na sukces lub porażkę podczas wdrażania standardu. 

Określenie polityki jakości i celów jest zadaniem, którego nie można zrealizować bez zaangażowania liderów, ponieważ zarówno polityka, jak i cele muszą być dostosowane do kontekstu i strategicznego kierunku organizacji. System zarządzania jakością musi być więc zintegrowany z procesami biznesowymi organizacji, a to także odpowiedzialność najwyższego kierownictwa. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here