jak założyć firmę jednoosobową

Praca, praca, praca… Ileż czasu spędzamy wykonując obowiązki służbowe ku chwale i na cześć firmy, która nas zatrudnia. Dużo. Bardzo dużo. Raz na jakiś czas przypomina nam się jakim samochodem jeździ nasz szef, jak często zmienia auta, gdzie mieszka, jakimi gadżetami chwali się co chwilę, na każdym kroku. Może być to nieco irytujące dla nas, szeregowego pracownika. W końcu gdyby nie my i cała rzesza podobnych nam osób, nasz pracodawca prawdopodobnie nie miałby tego co posiada. Wszyscy pracują na jednego. Taka prawda. Irytujące, czyż nie? Część osób poddenerwowana faktem bycia trybikiem i niewiele znaczącą w całej maszynie osobą, dochodzi do wniosku, że czas najwyższy to zakończyć. Wziąć własny los w swoje ręce i jak to mówią niektórzy „pójść na swoje”. Jesteśmy zaradni, inteligentni. Od jakiegoś czasu przygotowujemy sobie grunt do stworzenia własnej działalności. Czy wiemy jednak jak założyć firmę jednoosobową?

Jak założyć firmę jednoosobową – praktyczne porady

Pierwsze informacje uzyskamy z najpopularniejszego chyba obecnie źródła jakim jest internet. Podpowie nam krok po kroku co należy zrobić. A proces nie jest trudny. Na tym etapie musimy wiedzieć w jakiej branży będziemy działać i co oferować. Produkty czy usługi. Do jakiego klienta. Czy branża jest sezonowa, a może całoroczna. Zaplanujmy wstępny budżet, wydatki, oraz przewidywane wpływy. Czy w perspektywie czasu będziemy kogoś zatrudniać? Jako przedsiębiorca musimy wybiegać w przyszłość. Być trochę jak wróżka. Zdawać sobie sprawę z działań konkurencji i potrzeb konsumentów. Wiele, bardzo wiele pracy i zdobywania wiedzy przed nami.

Ale firmy jeszcze nie mamy. A więc jak założyć firmę jednoosobową? Udać się do właściwego urzędu. Miejski lub gminny będzie tym właściwym. Tak naprawdę załatwimy wszystko w jednym okienku. Wystarczy, że wypełnimy odpowiednie druki. Kiedyś musielibyśmy odbywać tournee po wielu instytucjach. Obecnie system wymiany informacji działa bardzo prężnie i dane krążą po odpowiednich miejscach, a rejestracja wykonuje się za nas. Kiedy otrzymamy informację o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, możemy uznać się za przedsiębiorcę i działać w sektorze, który obraliśmy za swoje „podwórko”. Teraz to my jesteśmy szefem i od nas zależy jak potoczą się losy firmy, którą założyliśmy.

Dotacje dla początkujących firm

Jeśli jesteśmy obrotni, pozyskamy dotacje. Z Urzędu Pracy (przed zarejestrowaniem jako przedsiębiorca), z lokalnego samorządu, miasta, a być może z Unii Europejskiej itp. Szukajmy ekstra zastrzyków pieniędzy. Wszyscy szukają. Lepiej zapewnić swojemu przedsiębiorstwu dodatkowe wpływy niż na koniec miesiąca ledwo wiązać koniec z końcem. I cóż. Nie pozostaje nam nic innego jak realizować plany i zamierzenia. Rozwijać interes i patrzeć z nadzieją w przyszłość. Sprawić, aby nasza wizja nabrała materialnych kształtów i rosła w siłę z każdą chwilą. Żeby firma miała solidną i ugruntowaną pozycję na rynku, a my byli kimś, kto da się zauważyć w przestrzeni biznesowej. Sukcesu. Tego można życzyć wszystkim, którzy podejmują się rozpoczęcia pracy na siebie, dla siebie i na własny rachunek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here