Zakładanie działalności gospodarczej- o czym pamiętać

W Polsce najczęściej zakładaną formą działalności jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Jest to przede wszystkim związane z kosztami, a także kapitałem, który trzeba posiadać zakładając inne formy. Poniżej znajdą się najważniejsze aspekty związane z założeniem firmy, a także krok po kroku pokazane jak można tego dokonać.

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą- krok po kroku

Należy pamiętać, że każda czynność, która przynosi regularny zarobek musi zostać zalegalizowana. Obojętnie czy mowa tutaj i sprzedawaniu odzieży, którą się odkupi taniej czy granie na weselach. Każda z tych rzeczy powinna być zarejestrowana.

1. Złożenie wniosku

Wniosek można wypełnić na stronie ministerstwa lub e-PUAP. Wypełnione pismo należy złożyć do urzędu miasta. Można to zrobić na cztery sposoby:

– osobiście,

– listem poleconym,

– elektronicznie z bezpiecznym podpisem kwalifikowanym,

– elektronicznie bez bezpiecznego podpisu kwalifikowanego i tę czynność wykonuje się na stronie e-PUAP. 

2. REGON i NIP

Złożenie wniosku, który zostanie zaakceptowany kończy moment zakładania jednoosobwej działalności gospodarczej. Jednak dany podmiot potrzebuje REGON-u i NIP-u. Osoby, które wcześniej posiadały NIP, będą miały cały czas taki sam. W przypadku gdy działalność jest nowa NIP zostanie nadany po rejestracji. Numer Identyfikacji Podatkowej potrzebny jest jak sama nazwa wskazuje do rozliczania podatków firmy. 

REGON jest podstawą, dzięki której ułatwiony jest kontakt z urzędami i ZUS-em. 

3. Forma opodatkowania

Już przy składaniu wniosku należy zdecydować się na jedną z dostępnych form opodatkowania. Osoba fizyczna może zdecydować się na:

– opodatkowanie na zasadach ogólnych- wysokość podatku uzależniona jest od dochodów firmy. W przypadku dochodów powyżej 85 528 zł podatek wynosi 32%, 

– podatek liniowy- podatek wynosi 19% przez cały okres funkcjonowania firmy,

– kartę podatkową- podatek ustalany jest indywidualnie z naczelnikiem urzędu skarbowego.

O czym pamiętać zakładając jednoosobową działalność gospodarczą

Każda działalność gospodarcza wiąże się z prowadzeniem księgowości. Osoby, które się na tym znają i mają dużą wiedzę mogą z pewnością same zajmować się wszystkimi papierami. Jednak większość osób nie ma wystarczającej wiedzy, a także czasu, ponieważ dodatkową należy wykonywać swój zawód. Wiele JDG decyduje się na wynajęcie biura rachunkowego Poznań, które w ramach swojej pracy będzie zajmowało się księgowością firmy. Zlecenie tego na firmę zewnętrzną jest dużym ułatwieniem.

Prowadząc swoją firmę należy również pamiętać o pieczątce, na której powinny być spisane najważniejsze dane firmy. Nigdzie nie jest uregulowane co ma się tam dokładnie znajdować, jednak warto żeby była ona przejrzysta.

Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą warto również zastanowić się nad logiem, a także nazwą firmy. Nazwa powinna być łatwa do zapamiętania, a logo kojarzyć się z czymś miłym.

Zakładając JDG zawsze można ponownie otworzyć, zawiesić, a także zlikwidować swoją małą firmę. Jest to bardzo elastyczna działalność gospodarcza, więc wiele osób decyduje się na jej założenie.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here