Gdzie występują ceny transferowe?

Wiele firm rozwija się, szuka więc sposobów i możliwości zmniejszenia swoich podatków. Firmy mogą tworzyć inne firmy, które zajmują się produkcją lub usługami podobnymi do działalności firmy matki. Tak powiązane ze sobą przedsiębiorstwa wykonują między sobą transakcje. Firmy bardzo często połączone są przez jednego i tego samego właściciela, przez wspólny kapitał oraz przez posiadanie siedziby, w jednym z rajów podatkowych.

JAK ROZLICZAJĄ TRANSAKCJE MIĘDZY SOBĄ FIRMY POWIĄZANE?

Do ustalenia wartości danej transakcji firmy ze sobą powiązane ustalają tak zwane ceny transferowe. W trakcie trwania swojej działalności firmy mają okresy bez podatkowe i podatkowe, mają określone limity, po przekroczeniu, których płacą ze swoich transakcji określony i wyliczony podatek. Ustalenie cen transferowych polega na zastosowaniu pewnych zasad i łączy się to z okresami opłat podatków.

PEŁNA DOKUMENTACJA

Firmy, które są ze sobą powiązane i operują w swoich transakcjach cenami transferowymi, muszą prowadzić pełną dokumentację, która zawsze jest do wglądu dla Urzędu Skarbowego. Ceny transferowe muszą być zawsze cenami realnymi i zgodnymi z danymi cenami rynkowymi w danym czasie. W przypadku gdy przedsiębiorcy zaniżają ceny czekają ich bardzo duże kary finansowe.

KIEDY WYPEŁNIA SIĘ PEŁNĄ DOKUMENTACJĘ W OPARCIU O TRANSAKCJE, KTÓRE OPŁACONO CENAMI TRANSFEROWYMI?

Prowadząc działalność i robiąc transakcje pomiędzy podmiotami, które są niejako ze sobą spokrewnione mamy pewne progi podatkowe. Określenie tych progów jest konieczne, ponieważ do pewnej kwoty nie ma potrzeby odprowadzania podatków a od pewnej i ustalonej kwoty odprowadza się obowiązkowy podatek. Progi podatkowe dla każdej firmy są inne a ustawowo odnoszą się one do kosztów lub przychodów nierezydenta, którego działalność tylko w części jest na terenie naszego kraju. Odliczane są więc one tylko od tej części firmy, która prowadzi swoją działalność w Polsce.

ZA CO OBOWIĄZUJĄ CENY TRANSFEROWE?

Ceny tego rodzaju obowiązują za towary, usługi, sprzedawane i kupowane dobra, produkty, firmy, które przeprowadzają między sobą transakcje i liczą swoje przychody według cen transferowych muszą być ściśle powiązane ze sobą. Ten rodzaj rozrachunku podatkowego pomaga zmniejszyć odprowadzany podatek, jednak trzeba uważać by nie był źle rozumiany i uważany za oszustwo podatkowe.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here