Wszystko co musisz wiedzieć o Gewerbe

0
559

Nie da się ukryć, że Polacy są bardzo przedsiębiorczymi osobami. Co ciekawe, działamy nie tylko na terenie naszego kraju, ale również i za granicą. Zgodnie z danymi Polskiej Ambasady w Berlinie, zarejestrowanych jest ponad 170 tysięcy jednoosobowych działalności, które są oczywiście prowadzone przez Polaków. Czym dokładnie jest Gewerbe? Kto może założyć Gewerbe? Jakie dokumenty okażą się niezbędne? Co z VAT? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule, do którego lektury serdecznie zapraszamy.

Co to jest Gewerbe?

Gewerbe to nic innego jak niemiecki odpowiednik naszej działalności gospodarczej. Tak jak w Polsce, kiedy chcemy prowadzić firmę lub przedsiębiorstwo, konieczna jest rejestracja w Centralnym Rejestrze, tak również w Niemczech konieczne jest założenie swojej działalności gospodarczej. Z reguły jest to jednoosobowa działalność, która to związana jest z branżami takimi jak przemysł, handel. usługi, rzemiosło.

Kto może założyć Gewerbe?

Co ciekawe, Gewerbe może założyć każdy cudzoziemiec, a niezbędne okaże się kilka dokumentów i odpowiedni pomysł, aby ruszyć z własnym biznesem. Jednak w praktyce w sposób szczególny należy zwrócić uwagę na kilka różnic pomiędzy naszym prawem, a tym niemieckim. Zakładanie firmy jest przede wszystkim czasochłonne i wymaga dość dużego zaangażowania, jednak nie jest bardzo skomplikowane. Najlepiej poprosić o pomoc profesjonalistów, którzy zaznajomią nas z prawem i niezbędnymi formalnościami.Gewerbe to również wiele obowiązków po założeniu firmy, o czym nie można zapominać.

Jakie dokumenty okażą się niezbędne podczas zakładania Gewerbe?

Z pewnością niezbędna okaże się kopia dowodu osobistego lub paszportu. Nie obędzie się bez odpowiedniego pełnomocnictwa. Dodatkowo konieczne jest zaświadczenie o niekaralności i o wpisie do rejestru handlowego. Należy zabrać ze sobą wszelkie zezwolenia, koncesje, uprawnienia. Przydatna okaże się kopia umowy najmu lokalu, a także specjalne zaświadczenie, które zezwala nam na swobodne przesiedlenie się. Tak więc ilość formalności jest optymalna, jednakże czas otrzymania poszczególnych zaświadczeń jest dość długi.

VAT a Gewerbe

Zwolnione z VAT w Niemczech są osoby, wykonujące działalność, która to zwolniona jest z podatku na mocy ustawy. Dodatkowo nie muszą się z nim liczyć osoby, które podczas zakładania Gewerbe wybrały opodatkowanie, które opiera się na zasadach przewidzianych typowo dla mniejszej działalności gospodarczej. W Niemczech oznacza to, że obrót nie przekroczy 17,5 tys. euro, a także 50 tys euro w roku następnym.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.ecpodatkowe.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here