Sprawdź, czy twoje Wi-Fi jest bezpieczne!

Czasami może nam się wydawać, że bardzo skomplikowane hasło do Wi-Fi gwarantuje nam pełne bezpieczeństwo. Może się jednak okazać, że Wi-Fi nie jest tak zabezpieczone, jakbyśmy sobie tego życzyli. Jak można to sprawdzić? Dowiedz się, czym może grozić niedostatecznie zabezpieczone Wi-Fi.

Niebezpieczeństwo czyhające w sieci

Na czym polega niebezpieczeństwo, które czyha w sieci? Wszystko przez luki w oprogramowaniu, które sprawiają, że hakerzy mogą się dostać do twojej sieci, zmieniając ustawienia rutera zdalnie. Tym samym mogą przekierowywać wszystkie dane, które pobierasz i wysyłasz przez internet. To oznacza, że mają także dostęp do takich danych, jak hasła do banku.

To oczywiście najbardziej nieprawdopodobny i groźny scenariusz. Dużo częściej źle zabezpieczone Wi-Fi może powodować, że ktoś – najczęściej nieuczciwy sąsiad albo jego zdolne dziecko z zacięciem do informatyki – zacznie nam podkradać internet. Jak sprawdzić, czy Wi-Fi jest zabezpieczone na wszystkie okoliczności?

Sprawdź, czy twoje hasło jest bezpieczne

Najważniejszym czynnikiem jest ustalenie bezpiecznego hasła. Pozostawienie takiego, które jest z góry nadawane przez sieć, nie jest najlepszym pomysłem. Warto ustawić sobie hasło, które ma co najmniej 8 znaków. Część z nich powinna być liczbowa, część to litery. Ośmioznakowe hasło to ponad milion możliwości!

Oczywiście najłatwiej zapamiętać hasła, które nam się z czymś kojarzą – nazwę ulicy, datę urodzenia czy jakieś słowa. Jednakże nie jest to najlepsze rozwiązanie. Warto stworzyć ciąg liter i cyfr, które pozornie są zupełnie bez znaczenia.

Wykorzystaj specjalistyczne narzędzia

Świetnym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalistycznych narzędzi, których zadaniem jest badanie bezpieczeństwa Wi-Fi. Możesz bezpłatnie ściągnąć aplikacje i oprogramowanie, które badają i wykrywają luki i nieprawidłowości.

Zastosowanie tego rodzaju narzędzi jest dość intuicyjne. Na dodatek podstawowe oprogramowania są bezpłatne. Z ich instalacją i obsługą poradzi sobie każdy, nawet jeśli z obsługą komputera mu nie po drodze. Oczywiście istnieją także bardziej zaawansowane programy, które są płatne, ale nie jest to konieczne, zwłaszcza do sprawdzania zwykłej sieci domowej. Bezpłatne programy są dostępne zarówno dla systemu Windows, jak i dla Linuxa.

Internet od sprawdzonych dostawców

Ważnym elementem jest także to, by brać internet wyłącznie od sprawdzonych i zaufanych dostawców. Bardzo często problemem są nieprawidłowe lub wadliwe oprogramowania routerów. Dlatego koniecznie wybieraj Wi-Fi z routerami tylko od firm, którym ufasz i które cieszą się bardzo dobrymi opiniami.

Dostawcom także zależy na tym, żeby jakość usług była najwyższa. Dlatego ich routery są lepiej chronione przed włamaniem się przez kogoś z zewnątrz. Ich działanie i parametry warto sprawdzić na stronie dostawcy lub po prostu zadzwonić na infolinię i poprosić o weryfikację. Można sprawdzić, jakie urządzenie logowało się ostatnio do sieci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here