Jak skorzystać z usług firmy windykacyjnej? Sprawdzamy!

Firma windykacyjna, choć jest podmiotem często mylonym z komornikiem, ma za zadanie przede wszystkim zarządzanie wierzytelnościami, obsługę oraz pomoc klientom, którzy zmagają się z długami. Współpraca z nią jest korzystna zarówno dla dłużników, jak i dla wierzycieli. Zobacz, jak działają takie instytucje i w jaki sposób skorzystać z ich usług.

Firmy windykacyjne pojawiły się na polskim rynku finansowym ponad 20 lat temu – tuż po transformacji ustrojowej i gospodarczej. O ile na początku klienci podchodzili do usług świadczonych przez te instytucje z ostrożnością, dziś chętnych do podjęcia współpracy jest coraz więcej. Dzieje się tak dlatego, iż firmy windykacyjne koncentrują się na wspieraniu osób zadłużonych w wychodzeniu na finansową prostą, dając szansę na polubowne uregulowanie kwestii zadłużenia.

Jak działa firma windykacyjna?

Firma windykacyjna koncentruje swoje działania na zarządzaniu wierzytelnościami. Jej kluczowym zadaniem jest prowadzenie działań mających na celu:

  • odzyskanie należnych wierzycielowi pieniędzy;
  • wsparcie dłużnika w spłacie zobowiązania krok po kroku.

Dlatego każda dobra firma windykacyjna preferuje ugodowe podejście do problemu zadłużenia. Klienci w takiej instytucji zyskują dostęp do szerokiej gamy narzędzi, które pozwalają wypracować dogodną i bezpieczną ugodę. Jej podpisanie umożliwia rozłożenie długu na niewielkie raty, których regularna spłata prowadzi do pozbycia się ciążących zobowiązań raz na zawsze.

Warto pamiętać, że doradcy firmy windykacyjnej służą pomocą i radą na każdym etapie współpracy – tak, aby regulowanie zobowiązań przebiegało spokojnie oraz bezstresowo.

Kiedy warto skorzystać z usług firmy windykacyjnej?

Z usług firmy windykacyjnej mogą skorzystać zarówno wierzyciele, jak i osoby zadłużone. Ci pierwsi mogą upoważnić firmę windykacyjną do przejęcia kontaktu z dłużnikiem i obsługi wierzytelności (a więc np. zaległości z tytułu abonamentu telefonicznego czy pożyczki bankowej). Dobrze wiedzieć, że osoba zadłużona może stać się klientem firmy windykacyjnej również wówczas, gdy pierwotny wierzyciel (np. bank czy operator komórkowy) sprzeda jego zobowiązanie. W efekcie jego obsługa może zostać przekazana właśnie podmiotowi zewnętrznemu.

Jeśli tak stało się w przypadku twojego zobowiązania, jest to dla ciebie dobra wiadomość. Podjęcie współpracy z firmą windykacyjną pozwoli ci:

  • określić wysokość ciążącego zobowiązania;
  • uzgodnić nowy plan spłaty (np. rozłożyć dług na niskie raty – tak, abyś mógł je spłacić bez uszczerbku w domowym budżecie);
  • uniknąć negatywnych konsekwencji długów – np. procesu sądowego czy egzekucji komorniczej.

A jak skorzystać z jej usług? Jeśli otrzymałeś pismo od firmy windykacyjnej, np. takiej jak Ultimo, oznacza to, że jesteś jej klientem. Aby podpisać ugodę i rozłożyć zobowiązanie na raty, wystarczy zalogować się na swoje konto online lub skontaktować się z doradcą w inny sposób (np. telefonicznie lub listownie). Dzięki temu otrzymasz potrzebną ci pomoc i krok po kroku uwolnisz się od długu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here