Rynek nieruchomości w Krakowie

Ceny na rynku nieruchomości w Krakowie cały czas idą w górę. Jednak nabywców nie brakuje, więc mieszkania często trzeba kupować na początku budowy. Sprawdzamy, jak dokładnie przedstawia się sytuacja. Które dzielnice cieszą się większym zainteresowanie, a gdzie można kupić najtańsze mieszkania?

Ostatnie lata są bardzo korzystne dla krakowskiego rynku nieruchomości. Padają rekordowe liczby sprzedaży mieszkań, a klientów nadal nie brakuje. To pozwala wywnioskować, że hossa na rynku nieruchomości w Krakowie będzie trwała jeszcze przez dłuższy czas. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja na rynku wtórnym, gdzie ceny nieznacznie idą w górę, ale pozostają na ustabilizowanym poziomie. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jak dokładnie przedstawia się sytuacja na rynku nieruchomości w Krakowie.

Nowe mieszkania w Krakowie – rozmieszczenie

Rynek nieruchomości w Krakowie cały czas przeżywa prawdziwy boom. Na terenie miasta powstaje aż 182 inwestycji, więc warto dokładniej przyjrzeć się ich rozmieszczeniu. Gdzie więc buduje się nowe mieszkania w Krakowie? Warto pamiętać, że zabytkowa architektura Krakowa wnosi pewne ograniczenia. Dlatego najwięcej inwestycji powstaje na obrzeżach i w dzielnicach wokół centrum. Deweloperzy również coraz częściej wychodzą poza granice samego miasta, a nawet decydują się na budowę w sąsiednich gminach.

Rosnące ceny nieruchomości na rynku pierwotnym sprawiają, że kupujący coraz chętniej szukają wymarzonego lokum na rynku wtórnym. W tej sytuacji największą popularnością cieszy się południe Krakowa. W ostatnich latach zanotowano wiele transakcji w Pogórzu, Krowodrzy, Śródmieściu, a także Nowej Hucie. Jedną z przyczyn rosnącego popytu jest zakup mieszkania pod inwestycje, co stanowi obecnie doskonałą alternatywę dla lokat bankowych.

Kraków na szczycie listy najdroższych miast

Nowe mieszkania w Krakowie nie należą do najtańszych. Średnia cena za m2 wynosi 8091,74 zł, drożej jest tylko w Warszawie i Trójmieście. To sprawia, że dawna stolica znajduje się w ścisłej czołówce miast z najdroższymi mieszkaniami. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja szybko się nie zmieni.

Obecnie na rynku nieruchomości w Krakowie dostępnych jest 6880 mieszkań w 182 inwestycjach. Niestety tanie lokale należą do mniejszości. Na rynku pierwotnym są mieszkania, w których cena za m2 wynosi poniżej 5000 zł, ale jest ich zaledwie 151. Najczęściej zapłacimy 7500-9500 zł za m2 – na rynku nieruchomości znajduje się aż 2205 lokali w tej cenie. Natomiast najdroższych mieszkań powyżej 9500 zł za m2 jest 796. Większość mieszkań wyposażona jest w balkon lub taras. 

Rynek mieszkaniowy w Krakowie jest bardzo różnorodny. Kupujący mogą znaleźć lokale z różną liczbą pokoi. Jednak najwięcej jest tych 2- i 3-pokojowych, więc to idealne mieszkania pod wynajem. Takich lokali dostępnych na krakowskim rynku nieruchomości jest aż 5234, z czego 2516 to 2-pokojowe, a 2718 to 3-pokojowe. Najtrudniej dostępne są mieszkania 5-pokojowe i większe – 239 lokali. Natomiast kawalerek jest 620, a lokum 4-pokojowych 787.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here