Rozwój osobisty

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób stawia na rozwój osobisty. Modnym jest, aby z dnia na dzień próbować zmieniać swoje życie. Rynek jest zalewany produktami, które mają w tym pomóc – czy to w formie szkoleń prowadzonych przez profesjonalnych coachów życiowych, czy też poprzez książki motywacyjne. Każdy, począwszy od lekarzy, a skończywszy na celebrytach prosto z czerwonego dywanu, oferuje złote rady na temat tego jak naprawdę powinno się żyć. Jak zatem odnaleźć jakieś prawdziwe wskazówki w gąszczu sprzecznych informacji?

Czym jest rozwój osobisty?

Należy się najpierw zastanowić nad tym, co tak naprawdę uznaje się za rozwój osobisty. Sam termin wskazuje na to, że oznacza to zwiększenie wkładu w odkrywanie swoich możliwości i rozwijanie swoich dotychczasowych talentów. Rozwój osobisty można rozpocząć choćby od wykupienia karnetu na siłownię, albo zapisania się na kurs języka obcego. Ale trzeba pamiętać, że wszystko to powinno być ukierunkowane w stronę jakiegoś konkretnego celu, do którego się dążymy. W innym przypadku ryzykuje się stratę dużej ilości czasu robiąc wiele rzeczy, które nie mają nic wspólnego z tym co nas naprawdę interesuje. Dlatego też pierwszym krokiem na drodze rozwoju osobistego jest ustalenie czego tak naprawdę pragnie się w życiu. Czym jest wyzwanie, z którym chcemy się zmierzyć?

Jeżeli pragnie się poprawić swój wygląd i sylwetkę to owszem, wykup karnetu na siłownię to krok w dobrą stronę. Ale jeżeli czyimś marzeniem jest wyjechać do innego kraju na studia, to poprawiona kondycja raczej nie pomoże w osiągnięciu tego celu. Zatem szukając porad na temat tego jak zdobyć to co się pragnie, należy najpierw ustalić co dokładnie chcemy osiągnąć. Wtedy też można łatwo zawęzić ofertę książek czy kursów, które uczą jak dotrzeć do wybranego punktu na drodze życiowej.

Jak pokonywać trudności

Na przykład, pragnąc nauczyć się nowego języka, najczęstszym problemem jest brak motywacji aby być systematycznym w swojej nauce. Brak systematyczności powoduje, że łatwo zapomnieć to co już się umie. To z kolei frustruje i powoduje, że wiele osób się poddaje zanim osiągnie prawdziwe postępy. Dlatego też dobrze będzie w takiej sytuacji zainwestować trochę środków w książki, które opisują szereg różnych technik, pomagających w szybszym zapamiętywaniu i łatwiejszym utrzymaniu koncentracji podczas nauki.

Drugim problemem z nauką języka jest to, że w pewnym momencie zapomina się dlaczego rozpoczęło się to zadanie. Staje się ono jednym z uciążliwych obowiązków codziennych, których unika się za wszelką cenę. Z tym problemem również można sobie poradzić. Bardzo wielu coachów przedstawia w swoich przemówieniach sposoby na to aby spojrzeć na niektóre zadania z innej perspektywy. Takie metody z kolei pomogą spojrzeć na codzienną naukę języka jako na coś innego niż tylko uciążliwe zobowiązanie.

Rozwój osobisty to poniekąd obowiązek każdej osoby. Każdy bowiem powinien spędzić trochę czasu inwestując w siebie i swoje marzenia. Dzięki temu o wiele łatwiej znaleźć poczucie spełnienia i radości ze swojego życia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

  1. Rozwoj osobisty powinien się dokonywać sam z siebie. POwinien być produktem pobocznym wszystkiego co w życiu robimy a nie byc celem samym w sobie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here