Jak prawidłowo holuje się auto?

Awaria samochodu może zdarzyć się każdemu. Kierowca pojazdu powinien posiadać dostateczną wiedzę na temat holowania. Nigdy nie wiadomo, kiedy może ona się przydać. Niesprawne auto możemy oczywiście przewieźć na lawecie, ale jest do kosztowne. Pamiętajmy, że holowanie samochodu musi odbywać się w zgodzie z aktualnie obowiązującymi przepisami. Dotyczy to nie tylko oznakowania, ale również zachowania na drodze.

Jak przygotować się na wypadek holowania?

Akcesoria holownicze powinny na stałe zagościć w naszym samochodzie. Musimy posiadać przede wszystkim wytrzymałą linkę holowniczą. Bez trudu kupimy ją w sklepie motoryzacyjnym, czy też na stacji benzynowej. Jeśli znajdziemy produkt utrzymany w biało-czerwonej kolorystyce, to warto go zakupić. W takim przypadku nie potrzebujemy dodatkowej chorągiewki. Jeśli jednak lina jest utrzymana w jednolitym kolorze, to powinniśmy posiadać czerwoną lub żółtą chorągiewkę w kształcie trójkąta. Należy podkreślić, że nasz pojazd musi być wyposażony w ucho holownicze. Potrzebny będzie nam także trójkąt ostrzegawczy, jednak jest to element podstawowego wyposażenia pojazdu.

Kiedy pojazd może być holowany?

Oczywistym jest, że auto nie może być holowane w każdym przypadku. Nie dopuszcza się holowania pojazdów wyposażonych w napęd elektryczny lub hybrydowy. Nie można także holować samochodów z niesprawnym układem kierowniczym lub hamulcowym, czy też pojazdów z naczepą. Oczywistym jest również, że jednocześnie można holować tylko jeden pojazd.

Może zdarzyć się tak, że uszkodzenie silnika uniemożliwia korzystanie z układu hamulcowego. W takiej sytuacji zabrania się holowaniu na połączeniu elastycznym. Można jednak zastosować połączenie sztywne. Bezwzględnie zabrania się holowania na autostradzie. Wyjątek stanowią profesjonalne holowniki, jednak one również mają prawo dojechać jedynie do najbliższego zjazdu.

Holowanie pojazdu – zasady ogólne

W przypadku, gdy pojazdy znajdują się na połączeniu sztywnym istotne jest to, aby odległość między nimi nie przekraczała 3 m. Nieco inaczej jest w przypadku połączenia elastycznego – odległość między autami powinna wynosić 4-6 m. Niezwykle ważne jest to, aby właściwie oznakować połączenie. Można zastosować biało-czerwone pasy (gotową linę) lub żółte i czerwone chorągiewki. Niezależnie od warunków otoczenia pojazd holujący musi mieć włączone światła mijania.

Holowanie auta wymaga zamocowania trójkąta ostrzegawczego. Powinien on znajdować na tylnej szybie po lewej stronie. W przypadku niedostatecznej widoczności należy włączyć światła pozycyjne w holowanym aucie.

Jak kierować holowane auto?

Podczas holowania auta należy zachować szczególną ostrożność. Oczywiście obie osoby muszą posiadać prawo jazdy. Prędkość pojazdu holującego nie może przekraczać 30 km/h w terenie zabudowanym oraz 60 km/h w terenie niezabudowanym.

Holowanie auta może być dość trudne, szczególnie jeśli panują niesprzyjające warunki pogodowe. Ponadto jest to niezwykle czasochłonne, co odczuwa się w szczególności na długich trasach. Możemy tego uniknąć korzystając z usług wypożyczalni samochodowej. Podstawi nam ona auto zastępcze, a uszkodzony pojazd odholuje pod wskazany adres. Wypożyczalnia samochodu to najlepsza opcja również wtedy, gdy znajdujemy się poza miejscem naszego zamieszkania i nie możemy zwrócić się po pomoc do znajomych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here