Pożyczki Jeremie

Każdy przedsiębiorca, który chce rozszerzyć lub rozwinąć swoją działalność potrzebuje na to odpowiednich środków. Nie każdy ma odłożoną odpowiednią ilość pieniędzy przeznaczonych na inwestycje. Wtedy warto zainteresować się różnymi rodzajami wsparcia finansowego, które można uzyskać z banków, firm pożyczkowych oraz różnego rodzaju instytucji, w tym ze środków Unii Europejskiej. Jednym z ciekawszych rozwiązań, o których nie każdy przedsiębiorca słyszał, są pożyczki Jeremie. Postaramy się krótko scharakteryzować ten rodzaj pożyczek.

Czym są pożyczki Jeremie?

Pożyczki Jeremie (ang. Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises) to specjalny program zainicjowany przez Komisję Europejską, mający na celu wspieranie finansowe dla przedsiębiorców działających na terenie Unii Europejskiej. Program skierowany jest to mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Nie ma również przeciwwskazań dla przedsiębiorców dopiero rozpoczynających działalność. Głównymi beneficjentami programu Jeremie są przedsiębiorstwa, których historia kredytowa lub brak zabezpieczeń nie pozwalają na uzyskanie atrakcyjnych kredytów gotówkowych na rozwój działalności.

Kto może się ubiegać o pożyczki Jeremie?

Kto może się ubiegać o pożyczki Jeremie?Własnie dla takich przedsiębiorstw, które na standardowym rynku finansowym nie mają szans na uzyskanie finansowania dla swojej działalności powstała inicjatywa Jeremie. Mogą z niej skorzystać początkujące przedsiębiorstwa, tak zwane start-upy jak i działające już firmy, które nie posiadają wystarczającej historii kredytowej pozwalającej na zaciągnięcie w banku większych kredytów. Wymogiem stawianym dla przedsiębiorców jest konieczność zatrudniania od 1 do 250 pracowników oraz maksymalny roczny obrót wynoszący 50 milionów euro. Wymogiem jest również prowadzenie działalności w województwie objętym tym programem. Trzeba powiem przypomnieć, że program Jeremie nie działa na terenie całego kraju lecz tylko w wybranych województwach.

Na co można przeznaczyć środki z pożyczek Jeremie?

Na co można przeznaczyć środki z pożyczek Jeremie?Wszelkie poręczenia, pożyczki oraz kredyty, które zostały udostępnione w ramach programy Jeremie muszą być przeznaczone na finansowanie działalności gospodarczej wnioskującego. W szczególności chodzi o inwestycje związane z budową, rozbudową oraz rozszerzaniem dotychczasowej działalności gospodarczej. Szczegółowe cele zależą od charakteru przedsiębiorstwa. Może to być na przykład budowa nowej instalacji produkcyjnej, która sprzyja oszczędności energii czy też informatyzacja procesu produkcji. Również wszelkie koszty związane z unowocześnieniem przedsiębiorstwa oraz dostosowaniem go do norm krajowych bądź unijnych może być finansowane ze środków pozyskanych z programu Jeremie. W zasadzie wszelkie koszty, które przyczyniają się do unowocześnienia i rozbudowy zakładu a także tworzenia nowych miejsc pracy mogą być finansowane z Jeremie.

Istotne jest za to na co w żadnym wypadku nie możemy przeznaczyć środków z pożyczki Jeremie. Przede wszystkim przedsiębiorca nie może ich przeznaczać na cele konsumpcyjne bądź na finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Również spłata zobowiązań finansowych takich jak kredyty czy pożyczki nie wchodzi w grę. Środki mogą być przeznaczone jedynie na rozwój przedsiębiorstwa.

Inne formy finansowania działalności

Oprócz pożyczek Jeremie istnieją oczywiście inne metody na zdobycie niezbędnych funduszy na rozpoczęcie lub rozszerzenie działalności. Różnią się one przede wszystkim dostępnością.

  • Kredyt gotówkowy – kredyt jest chyba pierwszą rzeczą jaka przychodzi do głowy mając na myśli finansowanie. Jednak jego otrzymanie kiedy jest się początkującym przedsiębiorcą wcale nie jest takie łatwe. Bank będzie wymagał odpowiedniego zabezpieczenia spłaty. Jeśli nie posiadamy żadnego kapitału lub nieruchomości to o większych sumach możemy raczej zapomnieć. Fundusze pozyskane z kredytu są wprawdzie nisko oprocentowane, lecz ich otrzymanie w opisywanym przypadku może graniczyć z cudem.
  • Dotacja z Urzędu pracy – Ciekawym rozwiązaniem dla młodych przedsiębiorców jest bezzwrotna dotacja z Urzędu Pracy. Urzędy mają pewną pulę pieniędzy do rozdysponowania pomiędzy wnioskujących przedsiębiorców. Warunki są proste. Przedsiębiorca posiada świeżą działalność i nie prowadził innej w ciągu minionego roku oraz od przynajmniej trzech miesięcy jest zarejestrowany jako bezrobotny. Dzięki takim warunkom jasno można określić, że program bezzwrotnych dotacji przeznaczony jest dla osób, które z jakichś powodów stały się bezrobotne ale chcą wrócić na rynek zakładając jednoosobową działalność gospodarczą.
  • Pożyczka w firmie pozabankowej – Najprostsza ale i najbardziej ryzykowna forma pozyskiwania funduszy. Aby ją otrzymać właściwie będziemy potrzebowali jedynie dowód osobisty. Jednakże musimy pamiętać o tym, że nie otrzymamy zbyt dużych środków oraz o tym, że będą one dosyć wysoko oprocentowane.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here