pożyczka na założenie firmy

Każdy początkujący biznesmen zmaga się z problem finansowania pierwszych etapów działalności. W obecnych realiach sam pomysł i ciekawy biznesplan to nie wszystko. W wielu przypadkach niezbędne są środki finansowe na rozkręcenie działalności. Jeśli nie mamy odpowiednich oszczędności bądź kontaktów z inwestorami to pożyczka na założenie firmy może być jedynym wyjściem z sytuacji. Niestety oferta banków skierowana do osób otwierających działalność jest dosyć ograniczona. Można wprawdzie znaleźć ciekawe oferty, jednak nie jest to tak bogata propozycja jak w przypadku kredytów gotówkowych. Istnieje też sporo innych możliwości finansowania nowej działalności.

Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytu

Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytuPrzede wszystkim decyzji o zaciągnięciu zobowiązania nie popełniaj pochopnie. Zazwyczaj są to nieco większe środki niż w przypadku kredytu konsumpcyjnego, dlatego warto kilka razy zastanowić się nad złożeniem wniosku o kredyt. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji przeanalizuj na spokojnie swoje potrzeby oraz finansowe możliwości spłaty kredytu. Nie warto brać pożyczki na większą kwotę niż aktualnie potrzebujemy. Koszty mogą być dla nas bardzo nieprzyjemne. Unikajmy brania kredytów na zapas. Jakimś wyjściem z sytuacji jest uruchomienie limitu odnawialnego na rachunku w celu ewentualnego zabezpieczenia się na bieżące działanie firmy. Dodatkowo warto jest sporządzić realny biznesplan. Nawet jeśli nie będzie on wymagany przez bank lub inną instytucję to i tak pomoże nam ocenić nasze możliwości oraz szansę na spłatę zobowiązania w terminie.

Kredyt bankowy na otwarcie działalności

Pierwszym co przychodzi nam na myśl gdy chcemy zdobyć środki pieniężne z zewnątrz jest zwyczajny kredyt bankowy. Okazuje się jednak, że w przypadku kredytów na otwarcie lub prowadzenie działalności uzyskanie kredytu wcale nie jest takie proste. Przede wszystkim musimy się przygotować na multum formalności związanych z uruchomieniem kredytu. Banki bardzo rygorystycznie prześwietlą możliwości finansowe młodego przedsiębiorcy oraz jego historię kredytową. Dodatkowo, jeśli nie posiada on odpowiednich środków na zabezpieczenie spłaty kredytu to decyzja będzie raczej negatywna. Jakimś rozwiązaniem jest zabezpieczenie kredytu hipoteką na nieruchomość. Jednak nie każdy przedsiębiorca posiada nieruchomość na własność, którą mógłby zastawić. Nie mając stabilnego zaplecza oraz startując z nową działalnością przedsiębiorca nie może liczyć na zbyt duże środki finansowe.

Oczywiście możemy natrafić na oferty banków, które nawet dla nowych przedsiębiorców oferują określone środki na rozpoczęcie i rozkręcenie działalności. Jednak ich warunki powinniśmy na spokojnie i indywidualnie przeanalizować, a najlepiej skontaktować się z bezstronnym doradcą kredytowym. Tym bardziej jeśli chodzi o większe sumy pieniędzy.

Dotacja czy pożyczka na założenie firmy?

Dotacja czy pożyczka na założenie firmy?Ciekawym sposobem na sfinansowanie rozpoczęcia działalności są różnego rodzaju dotacje. Możemy je otrzymać z Urzędu Pracy lub pozyskać ze środków Unii Europejskiej. Dotacje pochodzące z Urzędu Pracy nie podlegają zwrotowi. Jest to więc idealna sytuacja dl wszystkich rozpoczynających działalność bez odpowiedniego zaplecza finansowego. Oczywiście, nie każdy może otrzymać takie bezzwrotne dofinansowanie. Trzeba spełnić kilka warunków. Głównym kryterium jest to, że osoba ubiegająca się o dotację powinna od kilku miesięcy posiadać status osoby bezrobotnej oraz w ciągu ostatniego roku nie powinna prowadzić działalności gospodarczej. Dotacja ta ma za zadanie pomóc zaktywizować bezrobotnych do zakładania własnych działalności.

Inną formą sfinansowania startu działalności jest dotacja pochodząca z Funduszy Europejskich. Tutaj jednej zasada jest nieco inna ponieważ w zasadzie nie jest to dotacja lecz pożyczka, którą w całości będziemy musieli spłacić. Jednakże uzyskanie takiej pożyczki jest dużo prostsze niż kredytu bankowego. Również warunki spłaty są dużo bardziej korzystne niż oferta banków.

Oferta firm pozabankowych

Gdy wyczerpiemy już wszystkie możliwości pozyskania środków możemy zwrócić się do instytucji pozabankowych. Oferują one pożyczki dla nowych przedsiębiorców, których uzyskanie zwolnione jest z uciążliwych formalności i żmudnego wypełniania dokumentów. Co więcej firmy te oferują również pożyczki bez sprawdzania naszej historii w BIK. Cały proces przebiega bardzo sprawnie i jest jednym z najszybszych możliwych sposobów na uzyskanie finansowania dla nowych przedsiębiorstw. Niestety, nie należy do najtańszych. Opłaty i odsetki związane z takimi pożyczkami są dość wysokie. Jeżeli jednak jesteśmy pewni swojego biznesu i rzetelnie stworzyliśmy optymistyczny biznesplan to możemy spokojnie składać wniosek o pożyczkę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here