Pozwolenie na broń czyli o czym pamiętać przed zakupami w sklepie z bronią?

0
38

Każda osoba, która chciałaby rozpocząć swoją przygodę ze strzelaniem, musi zdawać sobie sprawę z dwóch rzeczy. Po pierwsze nie jest to sport tani, ale warty swojej ceny, a po drugie, nie każdą broń można kupić w sklepie ot tak. Na broń typu wiatrówka nie musimy mieć wprawdzie pozwolenia i można ją bez problemu kupić w sklepach online, ale już na bardziej profesjonalne produkty wymagane będzie państwowe zezwolenie.

Jak uzyskać pozwolenie na broń?

Każdy profesjonalny sklep z bronią jak np. http://bron-sklep.pl/ chętnie podpowie nam, od czego zacząć staranie się o pozwolenie na broń, ale na spokojnie informacje takie możemy też znaleźć sami. Standardowo wniosek o pozwolenie składa się u komendanta policji w mieście zameldowania i musi on posiadać dane osobowe, przyczynę chęci posiadania konkretnej broni, jej ilość, rodzaj i przeznaczenie. Koszty mogą wynieść od kilkuset złotych do nawet 2500 za wydanie określone zezwolenia, przy czym nie każdy je otrzyma, Tu liczyć się będzie m.in ukończone 21 lat, stałe zamieszkanie w Polsce, opinia komendanta, niekaralność i wiele innych ważnych punktów.

Zanim otrzymamy takie pozwolenie, warto rozważyć broń bez zezwoleń. Jeśli potrzebujemy jej tylko do celów sportowych czy rekreacyjnego postrzelania, to wcale nie będziemy tu musieli przechodzić całego procesu starania się o dokumenty uprawniające nas do używania broni.

Jaka broń nie wymaga pozwolenia?

Zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą, pozwolenie nie jest wymagane gdy używa się broni np. na strzelnicach, do celów typowo sportowych, rekreacyjnych czy szkoleniowych. Można jej też swobodnie używać do sygnalizacji alarmowej i poszukiwawczej. Zezwoleń nie wymaga też broń pneumatyczna np. wiatrówki, ale tylko w przypadku określonej energii kinetycznej (nie większa niż dozwolona ustawą) – więc taką broń również można nabyć bez specjalnych dokumentów. Przed zakupem warto zajrzeć do ustawy, ponieważ reguluje ona i określa jeszcze więcej przypadków, w których nie trzeba stresować się pozwoleniem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here