Podróżowanie z psem samochodem

Zabieranie ze sobą psa w podróż to dla naszego czworonoga świetna rozrywka. Czworonogi uwielbiają towarzyszyć swoim opiekunom zawsze i wszędzie, również w podróży. Jednak wielu właścicieli obawia się, że nie poradzi sobie z tym wyzwaniem i podróż przebiegnie w stresie zarówno dla opiekuna, jak i samego psa. Jak więc przygotować się do podróży i zapewnić sobie oraz swojemu pupilowi komfort i radość?

Po pierwsze: bezpieczeństwo

Podróżując z psem samochodem należy zapewnić mu optymalne bezpieczeństwo. Mamy w tym zakresie kilka możliwości. Jeśli pies jest mały lub średnich rozmiarów, może podróżować w tzw. transporterze, czyli niewielkich rozmiarów klatce, która jest dopasowana do wielkości czworonoga. Powinien on móc w niej swobodnie się położyć, wstać oraz obrócić się. Transportery najczęściej wykonane są z plastiku, posiadają otwory wentylacyjne oraz specjalny system do mocowania pasów bezpieczeństwa, aby w trakcie jazdy nie przemieszczały się one po wnętrzu. Innym rozwiązaniem są specjalne szeleczki do samochodu, które przypinamy do systemu pasów. Pies może wygodnie siedzieć na siedzeniu, patrzeć przez okno, jednak nie może chodzić po całym jego wnętrzu. Kolejną możliwością jest montaż kratki na tylnym siedzeniu i przewożenie psa w przestrzeni bagażnikowej. Z tego rozwiązania korzystają najczęściej właściciele dużych ras, w przypadku których inne opcje nie wchodzą w grę. Wówczas na podłodze należy umieścić specjalną matę antypoślizgową, dzięki której nasz pupil będzie czuł się stabilnie.

W sklepach z akcesoriami dla psów możemy również kupić specjalne maty, które montuje się na tylnym siedzeniu samochodu, a zakłada o zagłówki przednich siedzeń. Pies ma wówczas z tyłu bezpieczną przestrzeń i zarazem nie ma możliwości przejścia do przodu. Taka mata sprawdzi się także wtedy, gdy nasz czworonóg cierpi na chorobę lokomocyjną i podczas podróży zdarza mu się zwymiotować. Matę możemy wygodnie wyprać i ponownie użyć.

Polecamy: akcesoria dla psów online

Po drugie: komfort

Zanim wyruszymy z psem w podróż, udajemy się z nim na długi spacer, podczas którego załatwi on swoje potrzeby fizjologiczne oraz spożytkuje energię. Dzięki temu będzie on spokojniejszy w samochodzie i z dużym prawdopodobieństwem prześpi ją. Jeśli zamierzamy jechać długi czas bez zatrzymywania się na postój, https://dawkawiedzy.pl/dajmy psu jeść, lecz nie przekarmiajmy go, bo może się to skończyć niestrawnością i wymiotami.

Po trzecie: rozrywka

Pies w długiej podróży może przejawiać oznaki znudzenia. Szczekanie, piszczenie, nadmierna ruchliwość może świadczyć o tym, że brakuje mu rozrywki i podróż staje się dla niego uciążliwa. Jeśli wybieramy się w długą trasę, zaplanujmy po drodze kilka przystanków, podczas których wprowadzimy psa na spacer i chwilę się z nim pobawny. Warto również wziąć ze sobą kilka ulubionych zabawek naszego psa – najlepiej sprawdzą się gryzaki, piłeczki czy konga wypełnione smaczną pastą. Unikajmy jednak zabawek z piszczałkami, gdyż zabawa nimi, choć może być dla psa atrakcyjna, dla kierowcy będzie prawdziwą zmorą.

Po czwarte: psia apteczka

W podróż warto również zabrać ze sobą niezbędne akcesoria apteczne takie jak środek do odkażania rano, bandaż, plaster, węgiel aktywny czy sól fizjologiczną. Nigdy nie wiadomo, co może się po drodze przydarzyć, więc zapewnijmy naszemu czworonogowi najlepszą opiekę.

Podróżowanie z psem samochodem może być świetną atrakcją i okazją do spędzenia jeszcze więcej czasu z naszym ukochanym pupilem. Jeśli odpowiednio przygotujemy się do takiego wyjazdu, podróż minie w doskonałym samopoczuciu zarówno dla nas, jak i dla naszego psa. Mamy nadzieję, że nasze porady będą pomocne dla osób, które planują podróżowanie z czworonogiem i rozwieją wątpliwości tych, którzy do tej pory się przed tym wzbraniali.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem dawkawiedzy.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here