ortografia

Wiele osób ma poważne problemy z ortografią. Język polski, który należy do bardzo trudnych, posiada mnóstwo reguł ortograficznych i jeszcze więcej wyjątków, sprawiających, iż ortografia przyprawić może o prawdziwy zawrót głowy. Zatrważające jest, że z reguły dzieci już od pierwszych klas szkoły podstawowej wprost nienawidzą dyktand i ortografii, a zasady pisowni kojarzą im się z szeregiem niezrozumiałych regułek.

A przecież można w bardzo przyjemny sposób sprawić, by dzieci na wesoło podeszły do ortografii i z przyjemnością rozpoczęły naukę tego niełatwego zagadnienia. Po pierwsze wyrobić trzeba w dzieciach nawyk czytania. To prawda, że im więcej dziecko czyta, tym lepiej. Utrwalają się bowiem wzorce pisania, a wielokrotnie widziane wyrazy z czasem zapamiętywane są mimowolnie. Warto wspomnieć tu, iż istnieje wiele specjalnie do tego celu przygotowanych tekstów literackich, które dostosowane są do wieku dzieci oraz ich umiejętności oraz percepcji. Tym samym zapamiętywanie przebiega w błogiej nieświadomości, a dzieci mają okazję przeczytać ciekawe historie, żywo je interesujące.

Innym sposobem na przyjemną, łatwą i wartościową naukę ortografii, stanowi rozwiązywanie rozmaitych zadań, w tym krzyżówek, wykreślanek, rebusów, itp. zadań, które pobudzają dziecięcą wyobraźnię, a jednocześnie uczą logicznego myślenia. Tego rodzaju zabawy dostępne są zarówno w klasycznej, papierowej formie, jak i online. Jeśli wolicie, by dziecko nie używało komputera, czy tabletu, wówczas sięgnijcie po klasyczne krzyżówki i zagadki dla dzieci. Jeśli jednak uważacie (z resztą słusznie), iż komputer, czy tablet to tylko jedno z narzędzi do nauki, wówczas możecie wykorzystać dostępne online zabawy dla dzieci.

Bardzo popularne do nauki ortografii dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym są specjalne dyktanda. Wybrać wystarczy odpowiednie, dostosowane do poziomu wiedzy i umiejętności dziecka i pozwolić naszej pociesze działać. Przykładowo, jeśli dziecko uczęszcza do 3 klasy szkoły podstawowej, wybierzcie dyktando online dla klasy 3. Szybko zauważycie postępy oraz entuzjazm dziecka, które będzie zadowolone z osiąganych sukcesów naukowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here